در گفت‌وگو با ایسنا

شیخ الاسلام: جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد غزه تبلیغی ضدصهیونیستی است

رژيم صهيونيستي,فلسطين,غزه

یک کارشناس مسائل کشورهای عرب گفت: پیشنهاد برگزاری جلسه عمومی مجمع سازمان ملل که قرار است به بررسی جنگ غزه بپردازد از سوی کنفرانس تهران مطرح شد و بی شک این جلسه به تبلیغی ضدصهیونیستی تبدیل خواهد شد.

حسین شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تحولات غزه و طرح اولیه آتش‌بس مصر خاطرنشان کرد: این طرح کاملا" اسرائیلی بود و در آن حفظ سلاح مقاومت وجود نداشت و به همین دلیل هم به سرعت مورد قبول رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

وی ادامه داد: در حالی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که طرحی به جز طرح اولیه مصر را برای آتش‌بس نخواهد پذیرفت که مقاومت با آن مخالفت کرده بود و مهم تر آن که نیروهای مقاومت درس خوبی را به مصر دادند.

این کارشناس مسائل کشورهای عرب برخورد مصری‌ها با حماس را رفتاری فرعون‌گونه توصیف کرد و افزود: مصری‌ها حتی با نمایندگان حماس هم صحبت نکردند و بدون هیچ گونه گفت‌وگویی طرح اولیه خود را برای آتش بس ارائه کردند، ولی نیروهای مقاومت با ادامه مبارزات خود سیلی محکمی به گوش مصری‌ها زدند تا دیگر چنین رفتاری نداشته باشند.

وی گفت: پس از ادامه مقاومت از سوی حماس و نیروهای مقاومت بود که مصری ها فهمیدند باید خواسته‌های مقاومت را هم در طرح خود بگنجانند و در حال حاضر در طرح دوم آتش‌بس که هم‌اکنون بر سر آن گفت‌وگو می شود بحث شکستن کامل محاصره غزه مطرح است و همچنین هیچ صحبتی در رابطه با خلع سلاح مقاومت هم در میان نخواهد بود.

شیخ‌الاسلام با اشاره به تأکید اوباما برای خلع سلاح مقاومتگفت: اوباما در صحبت‌های خود به این اشاره کرده بود که هیچ‌گونه آتش‌بسی بین اسرائیل و غزه صورت نخواهد گرفت مگر این‌که مقاومت بطور کامل خلع سلاح شود که این گفته‌ها کاملا" منطبق با خواسته‌های رژیم صهیونیستی است. در هر صورت در طرح فعلی آتش‌بس بحث خلع سلاح مطرح نیست.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به برگزاری کنفرانس تهران در رابطه با مسأله غزه تأکید کرد: در این کنفرانس سقف حداقل‌هایی که باید پذیرفته شود مشخص شد و قرار شد هیچ طرحی پایین‌تر از توافق 2012 پذیرفته نشود.

این کارشناس مسائل کشورهای عرب در رابطه با برگزاری جلسه غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل که قرار است چهارشنبه به بررسی گزارش‌های مقام‌های ارشد این سازمان در رابطه با جنگ اخیر بپردازد، گفت: در کنفرانس تهران که به بررسی وضعیت غزه پرداخته شد پیشنهادی برای برگزاری جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با غزه ارائه شد.

وی ادامه داد: جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با جنگ غزه تبدیل به فروم ضدصهیونیستی خواهد شد و می‌توان برگزاری این جلسه را تبلیغ خوبی برای نشان دادن جنایات و کشتار رژیم صهیونیستی در غزه دانست.

شیخ‌الاسلام در بخش دیگری از این گفت‌وگو در رابطه با سیاست‌های مصر و اردن در قبال وقایع غزه، خاطرنشان کرد: متأسفانه مصر و اردن با اسرائیل طرح سازش امضا کرده‌اند و نمی‌توانند پشیبان مقاومت باشند زیرا خودشان تسلیم اسرائیل شده‌اند و مقاومت را به ضرر خود می‌دانند مگر این‌که بتوانند از طریق برگزاری مذاکرات آتش‌بس برای خود بهره‌برداری سیاسی داشته باشند.

این کارشناس مسائل کشورهای عرب در پایان در رابطه با درخواست هیأت پارلمانی ایران برای سفر به غزه، گفت: هنوز موافقتی در این زمینه اعلام نشده است ولی ما درخواست این سفر را ارائه کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N428866