کارشناس برجسته جهان عرب: نتانیاهو و همدستان عربش شکست خوردند

عبدالباری عطوان,بنیامین نتانیاهو,حمله رژیم صهیونیستی به غزه,غزه

عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر برجسته جهان عرب نوشت: غزه پیروز شد و مبارزان دلاور آن بزرگترین معجزه‌ها را رقم زدند و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل و ژنرال‌ها و همه همدستان عربش و ارتش‌های آنها شکست خوردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، عبدالباری عطوان در سرمقاله امروز خود در روزنامه اینترنتی رای الیوم به بررسی وضعیت کنونی جنگ علیه نوار غزه و وضعیت مقاومت و ارتش رژیم اسرائیل پرداخت و نوشت: غزه و مقاومت پیروز شد و اسرائیل از این جنگ شکست خورده و با روحیه ای در هم شکسته و فروپاشیده بیرون آمد و جهان از اسرائیل و همه همدستان عربش متنفر شدند؛ همدستانی که درقبال تجاوزگری اسرائیل سکوت کردند و وجدان و برادران فلسطینی خود را فروختند.

وی افزود: نتانیاهو آتش بس را پذیرفت که این امر نه از روی عطوفت و رافت نسبت به کودکان غزه بود که خون آنها را حتی در مدارس و بیمارستانهای غزه ریخت بلکه به خاطر اینکه او بزدل است. ارتش اسرائیل به عنوان چهارمین ارتش قوی جهان نتوانست یک متر در غزه یا خان یونس یا رفح یا دیرالبلح یا بیت حانون نفوذ کند و تانک مرکاوای اسرائیل که افتخار صنایع اسرائیل است، از ترس خود وارد شهرها نشد زیرا نمی دانستند و نخواهند دانست که مبارزان فلسطینی از کدام تونل یا حفره بیرون آمدند یا خواهند آمد.

عطوان گفت: ما از سران ارتش های عرب و ژنرال های آنها سخن می گوییم که از بالاترین آکادمی های نظامی غرب نظیر "وست پوینت" آمریکا و "ساند هرست" انگلیس فارغ التحصیل شدند و در این آکادمی ها به آنها ترس و هراس را آموختند و در دل های آنها این مسئله را القا کردند که اسرائیل هرگز شکست نخواهد خورد اما دلاوران غزه در آکادمی ها کرامت، عزت نفس، شجاعت، ایمان به خدا و حتمی بودن پیروزی و اعتماد به توانمندیهای ذاتی و نیل به َشهادت فار آموختند.

وی افزود: نتانیاهو شکست خورد زیرا نه با ارتش های عرب بلکه با مبارزان فلسطینی جنگید و اهل غزه در طول چهار هفته پایداری شکایتی نکردند و آنطوری که برخی اعراب می خواستند، برای برقراری آتش بس التماس نکردند؛ اعرابی که بی صبرانه منتظر بودند که اهل غزه پرچم تسلیم را بالا ببرند. اهل غزه سر خود را بالا گرفتند و همه ارتش ها و ژنرال ها و میلیاردها دلار هزینه های تسلیحاتی ارتش های عرب را تحقیر کردند.

این نویسنده با اشاره به عدم تحقق اهداف از پیش تعیین شده ارتش رژیم اسرائیل در جنگ علیه غزه تاکید کرد: تونل ها و موشک های مقاومت باقی ماند و مبارزان همچنان همانند پیکان در انتظار نبرد آینده هستند و اعتماد راسخ به پیروزی و چشم انتظار شهادت هستند. در مقابل، شهرک نشینان اسرایئلی در رعب و وحشتی به سرمی برند که در طول 60 سال یا بیشتر ندیده اند. این ترس از نوار غزه کوچک و مبارزان دلاور و بزرگ آن و کودکانی است که بزرگ به دنیا می آیند.

وی سپس به تفاوت مبارزان فلسطینی و ارتش رژیم اسرائیل پرداخت و نوشت: اسرائیل نوار غزه را اشغال نکرد و نخواهد کرد و جنگ زمینی آنها فریب بود و جنگنده های آمریکایی اسرائیل تنها کودکان را بهقتل رساند و یک پایگاه موشکی مقاومت را منهدم نکرد. ارتش اسرائیلی که هم پیمانان و حامیانش می گفتند بالاترین میزان دقت و اصول اخلاقی را رعایت می کند، تنها کودکان و خانه های سالمندان و مدارس و بیمارستانها را هدف قرار داد اما کسانی که همپیمانان و حامیان ارتش اسرائیل در غرب از آنها به "تروریست" یاد می کنند؛ یعنی مبارزان فلسطینی فقط نظامیان ارتش اسرائیل را کشتند و غیر از تانک های مرکاوا چیزی را ویران نکردند و تفاوت بسیار بین ارزش های والا و اصول اخلاقی در همین جاست.

4949

کد N428746