عفو بین‌الملل هشدار داد

آمریکا ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کند

فلسطين,غزه,عفو بين‌الملل

سازمان عفو بین‌الملل از دولت آمریکا خواست تا با توجه به وقوع جرایم جنگی طی هفته‌های گذشته در غزه ارسال سلاح به اسرائیل را هرچه فوری متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عفو بین‌الملل در گزارشی با اشاره به وضعیت کنونی نوار غزه و میزان تلفات غیرنظامیان فلسطینی پس از چهار هفته حمله هوایی و زمینی اسرائیل به این منطقه از دولت آمریکا که از تامین‌کنندگان اصلی تجهیزات نظامی اسرائیل است خواست تا هرچه فوری ارسال سلاح به ارتش اسرائیل را متوقف کند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین الملل دولت آمریکا صدها هزار تن سوخت مناسب برای جت‌های جنگنده و ماشین‌های نظامی را علی‌رغم افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه به اسرائیل فرستاده است و همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. آخرین محموله سوخت جت‌های جنگنده در چهاردهم ژوئیه یعنی یک هفته پس از آغاز جنگ غزه به اسرائیل فرستاده شده است.

همچنین 9 کشتی دیگر حامل تجهیزات نظامی در سال‌های 2013 و 2014 از سوی آمریکا به اسرائیل فرستاده شده است. آخرین تانکر حامل سوخت آمریکا در حال حاضر در مسیر اسرائیل در حرکت است که انتظار می‌رود در 12 اوت به مقصد برسد.

برایان وود سرپرست بخش کنترل سلاح و حقوق بشر در عفو بین‌الملل ابراز تاسف کرد آمریکا با ادامه تامین سوخت مورد نیاز هواپیماهای جنگنده و ماشین‌های نظامی ارتش اسرائیل که برای حمله به غیرنظامیان استفاده می شود و مرگ آن‌ها را به همراه دارد بیش از گذشته دستانش به خون آغشته شده است.

سرپرست بخش کنترل سلاح و حقوق بشر ادامه داد: آمریکا به جای ادامه ارسال کشتی‌هایی که سوخت مورد نیاز ماشین‌ و هواپیماهای ارتش اسرائیل را تامین می‌کند باید اقدامات خود را متوقف و از تحقیقات بین المللی در مورد جنایات اسرائیل و قتل عام مردم غزه حمایت کند.

از زمان آغاز حملات هوایی و زمینی نیروهای نظامی اسرائیل به نوار غزه هزاران خانه و ساختمان متعلق به غیرنظامیان نابوده شده که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز در میان آن‌ها بوده است.

نزدیک به دو هزار فلسطینی که جمعیت زیادی از آن‌ها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند جان خود را از دست داده‌اند که بیش از 440 کودک در میان آن‌ها دیده می‌شود. این در حالی است که 64 سرباز اسرائیلی به علاوه سه غیرنظامی نیز در نتیجه حملات حماس و دیگر گروه‌های مسلح فلسطینی کشته شده‌اند.

عفو بین‌الملل در ادامه ضمن هشدار در این‌باره که هیچ دورنمایی برای پایان این جنگ دیده نمی‌شود از دیگر کشورهای جهان خواست تا هرچه فوری هرگونه ارسال سلاح به طرف‌های درگیر در جنگ غزه را متوقف کنند.

این سازمان تاکید کرد: وضعیت موجود در اراضی اشغالی فلسطین باید به دست دادستان دیوان کیفری بین المللی برای رسیدگی به جرایم صورت گرفته در جریان این جنگ سپرده شود.

بر اساس این گزارش طبق قانون کمک‌رسانی به کشورهای خارجی در آمریکا هیچ کمک امنیتی به کشوری که به نوعی در نقض گسترده قوانین بین‌المللی حقوق بشر دخالت داشته باشد ارسال نخواهد شد، اما دولت آمریکا با سوءاستفاده از بندهای این قانون به رییس جمهور اجازه داده است تا علی‌رغم وجود شرایط غیرعادی در فلسطین به حمایت‌های نظامی خود از اسرائیل ادامه دهد.

برایان وود همچنین یادآور شد: آمریکا با چشم بستن روی هزینه‌های انسانی اقداماتش برای تامین نظامی اسرائیل و ارسال سوخت مورد نیاز ارتش به طور آشکارا اصول اولیه حقوق بشر را به استهزا گرفته و دست خود را به خون آغشته است.

انتهای پیام

کد N428667