نهادهای مدنی کشورهای اسلامی حقوق بشری فراتر می‌خواهند

یک حقوقدان با اشاره به تبیین بیانیه حقوق بشر اسلامی گفت: این بیانیه برخلاف اعلامیه جهانی حقوق بشر، پاسخ به زمانه خود نبود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر اسعد اردلان - استاد حقوق - در میزگرد علمی آسیب‌شناسی علل موفق نبودن کشورهای اسلامی در اجرای اعلامیه اسلامی حقوق بشر (بیانیه قاهره) که در مرکز کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: معتقدم که درباره اعلامیه قاهره شرایط زمانی موجب تدوین این اعلامیه شده است.

وی افزود: اعلامیه جهانی حقوق بشر پاسخ و درواقع واکنشی به خونریزی‌ها و نژادپرستی‌هایی بود که در جنگ جهانی دوم به وجود آمد و کرامت انسان ‌ها در آن نادیده گرفته شد. برای همین، وجدان عمومی کشورها برای آرامش یافتن این اعلامیه را تدوین کردند.

اردلان گفت: اما برخلاف اعلامیه حقوق بشر، اعلامیه قاهره واکنش به شرایط زمانی نبوده، بلکه برای ایجاد توازنی در قدرت سیاسی به پشتیبانی تفسیر دینی بوده است.

وی با اشاره به بندهایی از اعلامیه حقوق بشر اسلامی گفت: در بند 30 این اعلامیه شریعت اسلامی تنها مرجع حقوق بشری عنوان شده است اما همه می‌دانیم که شریعت اسلامی تفاسیر مختلفی دارد و هرکس تفسیر خود را ارایه می‌کند. برخلاف این اعلامیه، بند 30 اعلامیه جهانی حقوق بشر مقید به هیچ شرطی نیست، بلکه براساس 29 بند پیش از خود تنظیم شده است.

این حقوقدان ادامه داد: نکته دیگری که در مورد این اعلامیه وجود دارد، این است که دولت‌هایی که به هر دو بند قایل‌اند، دچار تناقض خواهند شد که کدام‌یک را عملی کنند. حق شرطی که در اعلامیه قاهره آمده، در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیست و این مساله خود یکی از دلایل موفق نبودن کشورهای اسلامی در اجرای حقوق بشر است.

وی با تاکید بر ضرورت فعالیت نهادهای مدنی در جهت تحقق حقوق بشر، اظهار کرد: کشورهای اسلامی اگر دارای نهادهای مدنی باشند و نهادهای مدنی که در این کشورها وجود دارند بتوانند فعالیت کنند، مطمئنا به بیانیه قاهره در رابطه با حقوق بشر اکتفا نخواهند کرد و حقوق بشری فراتر از این بیانیه را طلب خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N428380