نشست بررسی تحولات غزه

موسوی: جنگ غزه باعث آبروریزی کشورهای عرب شده است

یک کارشناس مسائل منطقه با انتقاد از سکوت کشورهای عربی در برابر حملات رژیم صهیونیستی علیه غزه، گفت: به جز کشورهای خط مقاومت بقیه کشورهای عربی در سکوت مطلق به سر می‌برند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر موسوی، کارشناس مسائل منطقه عصر سه‌شنبه در نشست بررسی تحولات غزه و تأثیر آن بر منطقه که در اندیشکده راهبردی تبیین برگزار شد، گفت: از مقدمات حمله رژیم صهیونیستی می‌توان به انتقال دفتر حماس از دمشق به دوحه اشاره کرد. هم‌چنین تلاش شد پس از تحولات سوریه به نحوی حماس از ایران و حزب‌الله دور نگه داشته شود. بر همین اساس جنگ غزه شروع شد و حدود یک ماه است که ادامه دارد اما نکته اصلی این است با وجود اختلاف نظرها هنوز ارتباط و همکاری‌ها میان ایران و حماس وجود دارد.

او با بیان این‌که در جنگ غزه ما شاهد اولین‌ها بودیم، گفت: برای اولین‌بار نیروهای حماس از تونل‌های طولانی استفاده کردند که این تونل‌ها تا پشت جبهه رژیم صهیونیستی ادامه داشت و برای نخستین‌بار از سوی نیروهای حماس از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده شد که از هدف‌های استراتژیک رژیم صهیونیستی عکسبرداری شد. هم‌چنین در این جنگ حماس از موشک‌های دوربرد استفاده کرد که تحول بزرگی در مبارزات حماس با صهیونیست‌ها بود.

این کارشناس مسائل منطقه افزود: برای اولین‌بار رژیم صهیونیستی در این جنگ خواهش و تمنا می ‌کند که حماس آتش‌بس را بپذیرد و در این باره اعتراف رسمی می‌کند. هم‌چنین در این جنگ فرودگاه تل‌آویو مورد هدف قرار گرفت که شکست اقتصادی و معنوی برای رژیم صهیونیستی به همراه داشت و توسط نیروهای حماس شبکه‌های تلویزیونی صهیونیست‌ها حک شد که کار بسیار بزرگ و تأثیرگذاری بود.

وی افزود: این اتفاقات در حالی بود که ارتش رژیم صهیونیستی تردید جدی برای حمله به غزه داشت و با ترس وارد غزه شد که این نشان از قدرت حماس و حزب‌الله دارد و این رژیم برای نخستین‌بار از خسارت‌های سنگین وارده صحبت می‌کند که در گذشته این کار را نکرده بود.

او با انتقاد شدید از عملکرد اتحادیه عرب در برابر اقدامات رژیم صهیونیستی علیه غزه، گفت: برای اولین‌بار اتحادیه عرب تنها پس از برگزاری یک جلسه کاملا صوری در سکوت مطلق به سر می‌برد و کاملا بی‌تفاوت به فلسطین است و این مسأله یک آبروریزی برای کشورهای عربی است. بر همین اساس به نظر می‌رسد که ماشین تبلیغاتی رژیم صهیونیستی مانند شبکه‌های الجزیره، العربیه برای اعراب بسیار موفق عمل کرده ‌است. این رسانه‌ها توانسته‌اند اولویت‌های ملت‌های عرب را تغییر دهند که این اقدام را با جوسازی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها انجام داده‌اند.

موسوی خاطرنشان کرد: اکنون در شرایط سختی به سر می‌بریم اگرچه رژیم صهیونیستی در بعد سخت افزاری دچار شکست بزرگی شده است اما در حوزه روابط منطقه‌یی به خصوص در جهان عرب پیروز شده است و با کمک‌های میلیاردی توانسته است جهان عرب را با خود همراه کند.

انتهای پیام

کد N428132