شورای امنیت می تواند رژیم صهیونیستی را در دادگاه محاکمه کند

یوسف مولایی

تهران-ایرنا- استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران گفت: در صورتی که شورای امنیت تمایل داشته باشد می تواند رژیم صهیونیستی را در دادگاه کیفری بین المللی محاکمه کند یا دادگاه اختصاصی در این زمینه تشکیل دهد.

یوسف مولایی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره درخواست 50 کشورعضو کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها برای تشکیل دادگاه جنایات جنگی رژیم صهیونیستی گفت: حاضران در این نشست نیز معتقدند که باید در زمینه حمایت از مردم غزه و محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی اقدامی عملی و فراتر از شعار و بحث تبلیغاتی صورت گیرد.

وی ادامه داد : البته باید به این نکته اشاره کرد که چنین دادگاهی فراگیر نخواهد بود و ضمانت اجرا نیز نخواهد داشت.

به گفته مولایی تشکیل چنین دادگاهی بیشتر جنبه سیاسی دارد و عملا امکان محاکمه رژیم صهیونیستی در چنین دادگاهی وجود ندارد و می تواند به صورت نمادین باشد.

مولایی ادامه داد: متاسفانه شورای امینت ارگانی سیاسی است و منافع 5 قدرت جهانی را تامین می کند و به همین دلیل قصد اتخاذ موضع صریح در زمینه محکومیت رژیم صهیونیستی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه ساختار شورای امنیت در مجموع قابل انتقاد است افزود: درباره تمام مسائلی که به امنیت جهانی مربوط می شود می توان به شورای امنیت انتقاد وارد کرد؛ در قضایایی مانند جنگ تحمیلی 8 ساله علیه ایران شورای امنیت قادر به اتخاذ موضع قاطعانه نبوده و زمینگیر است.

مولایی گفت: متاسفانه همه دولت ها به دنبال علائق خود هستند و در واقع نظم عادلانه جهانی وجود ندارد.

سیام(4)**م.ش**1449
کد N428040