تاکید وزیر خارجه فلسطین بر محاکمه اسرائیل در دادگاه کیفری بین‌المللی

وزیر خارجه فلسطین با تاکید بر عزم فلسطینی‌ها برای پیوستن به دادگاه کیفری بین‌المللی گفت: هدف ما محاکمه عاملان جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در غزه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، ریاض مالکی، وزیر خارجه فلسطین در این باره گفت: ما مذاکراتی را در خصوص پیوستن فلسطین به دادگاه کیفری بین‌المللی انجام داده‌ایم و پیامدهای این مساله و جدول زمانی در خصوص آن را مورد بررسی قرار دادیم.

وی تصریح کرد: اسرائیل هیچ راهی برای ما جز این اقدام باقی نگذاشته است و دست به جنایت‌های فجیعی علیه غیرنظامیان زده است. ما به همین دلیل این گام را برداشتیم و رهبران فلسطینی با جدیت در صدد عضویت در دادگاه کیفری بین‌المللی هستند.

وزیر خارجه فلسطین عنوان داشت: اسرائیل دست به حملات بی‌سابقه‌ای علیه غیرنظامیان زده است و زیرساخت‌های نوار غزه را تخریب کرده است و ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا عاملان این جنایت‌ها علیه بشریت را محاکمه کنیم.

مالکی افزود: شورای امنیت در اتخاذ تدابیر لازم و اجرای وظایف خود که حفاظت از غیرنظامیان است شکست خورده است و این نهاد به اسرائیل اجازه داده است تا به اقدامات خود ادامه دهد که این امر قابل قبول نیست و ما تصمیم گرفتیم تا به این مساله پایان دهیم.

وزیر خارجه فلسطین خاطرنشان کرد: من روز گذشته در تهران بودم و در نشست جنبش غیرمتعهدها شرکت کردم که این نشست به صدور بیانیه‌ای انجامید که ما را به پیوستن به دادگاه بین‌المللی ترغیب کرد. سال‌هاست که بسیاری از سازمان‌های حامی حقوق بشر تلاش کرده‌اند تا شواهدی را مبنی بر جنایت‌های اسرائیل علیه بشریت جمع‌آوری کنند، ما می‌خواهیم این شواهد را به دادگاه کیفری ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه دادگاه کیفری بین‌المللی این توانایی و اختیار را دارد تا با هرکس یا هر دولتی که دست به جنایت جنگی زده است برخورد کند، افزود: مصر طرحی را برای آتش‌بس ارائه داد و محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین یک هیات فلسطینی را به نمایندگی از تمام گروه‌های فلسطینی از جمله حماس تشکیل داد و این هیات از سه روز قبل به قاهره رفته است. مصر آتش‌بس 72 ساعته را پیشنهاد داد. هیات اسرائیلی نیز امروز وارد قاهره می‌شود و مصر رایزنی‌هایی با هیات‌های فلسطینی و اسرائیلی انجام می‌دهد و هم اکنون تلاش‌هایی صورت می‌گیرد تا این آتش‌بس 72 ساعته برای 72 ساعت دیگر تمدید شود.

وی تصریح کرد: مصر قادر است که در این میانجی‌گری به موفقیت دست یابد. بسیاری از کشورها خواستند تا مصر را از حرکت در این مسیر درست منحرف کنند اما موفق نشدند. مصر تنها طرفی است که می‌تواند عملا طرف‌های درگیر را جمع کند و مورد احترام دو طرف‌ است. ما امید زیادی به تلاش‌های مصر برای برقراری آتش بس دائم و همیشگی داریم.

وزیر خارجه فلسطین در ادامه اعلام کرد: ما نمی‌خواهیم این اوضاع و محاصره غزه ادامه داشته باشد. مردم غزه همچون زندانی هستند ما نمی‌پذیریم که اسرائیل هرکس را که می‌خواهد بکشد، ما نمی‌خواهیم گذرگاه‌ها بسته بماند می‌خواهیم اوضاع غزه به صورت ریشه‌ای تغییر کند.

مالکی در پایان گفت: ما از مذاکرات اخیر که با رهبری آمریکا انجام شد درس می‌گیریم و نقاط ضعف خود را شناخته‌ایم و نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم.

انتهای پیام

کد N427966