تاجیکستان را بحران اقتصادی تهدید نمی کند

بحران اقتصادی تاثیر ندارد,وزارت تجارت و توسعه

دوشنبه ـ ایرنا ـ ˈ امید دولتف ˈ معاون وزیر تجارت و توسعه اقتصاد تاجیکستان گفت:باوجود کاهش میزان صادرات و دیگر مشکلات اقتصادی، این کشور منطقه آسیای مرکزی در معرض بحران اقتصادی قرار ندارد.

به گزارش ایرنا، به نقل از رسانه های محلی تاجیکستان ، امید دولتف روز سه شنبه گفت : در شش ماه نخست سال جاری، حجم تبادل کالا میان تاجیکستان و کشور های خارجی 2.9میلیارد دلار بوده که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود 15 در صد بیشتر است.

وی افزود: میزان صادرات کالا از تاجیکستان به کشور های خارجی در این مدت، 521 میلیون دلار و معادل 18 در صد تبادل کالا بوده است.

به گفته اقتصاددانان تاجیک، در سال جاری واردات تاجیکستان بیش از چهار برابر صادرات این کشور است که این موضوع ممکن است در اقتصاد تاجیکستان اثرات منفی گذاشته و در نهایت این کشور دچار بحران اقتصادی جدیدی شود.

همزمان، در پی تشدید تحریم های متوالی امریکا و کشور های اروپایی علیه روسیه ممکن است سرمایه گذاری در بخش ساختمانی این کشور تا اندازه ای کاهش یافته و هزار ها تن از مهاجران کاری تاجیک که در این بخش فعالیت می کنند ، مشاغل خود را از دست دهند.

معاون وزیر تجارت و توسعه اقتصاد تاجیکستان گفت: امسال شاهد توسعه منظم در بخش های صنایع ، کشاورزی ، و خدمات بودیم و حجم بدهی های خارجی تاجیکستان نیز از 25 در صد در سال گذشته به 21.5 در صد تولید ناخالص داخلی در سال جاری رسیده است .

به گفته وی ، از طریق جلب بیشتر سرمایه خارجی به منطقه های آزاد اقتصادی تاجیکستان و تولید کالاهای مورد نیاز ،امکان دارد ،سطح صادرات در این کشور بهتر شود.

از سوی دیگر، مسوولان وزارت تجارت و توسعه اقتصاد تاجیکستان ، با اشاره به وابستگی اقتصاد این کشور به صادرات مواد خام ، افت نرخ مواد خام آلومینیوم و پنبه در بازار جهانی را از علل اصلی کاهش میزان صادرات این کشور در شش ماهه نخست سال جاری ارزیابی کردند.

اساق**ه.ص**1547
کد N427647