محمدجواد لاریجانی در جمع خبرنگاران:

ایران به فعالیت‌ترین افراد در زمینه حقوق بشر 30 هزار یورو جایزه می‌دهد

سیاست داخلی

کشورهای قدرتمند جهان اسلام می‌توانند بنادر و فرودگاهای غزه را افتتاح کنند، تصریح کرد: اگر اسرائیل بخواهد با این اقدام مقابله کند با سیلی محکم کشورهای اسلامی مواجه خواهند شد.

دبیرستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه از اهدای جایزه 30 هزار یورویی از سوی ایران به افرادی که بیشترین فعالیت حقوق بشری دارند، خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا محمد جواد لاریجانی در حاشیه مراسم بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی با حضور در جمع خبرنگاران درخصوص پیگیری وضعیت غزه گفت: ما دراین خصوص با سه محور مشخص روبرو هستیم. اول ساز وکار موجود حقوق بشری است که برای دفاع از مردم غزه است. آنچه درغزه رخ داده است جنایتی علیه بشریت است و اینکه می‌گویند رژیم صهیونیستی حق دفاع از خود را دارد، حرف کاملا بی‌ربطی است.

وی با تاکید بر اینکه مردمی که سرزمین‌شان اشغال شده حق دارند که با رژیم صهیونیستی درگیر شوند گفت: حرف صهیونیست‌ها این است که مردم غزه باید از همه چیز محروم باشند. به نظر ما در شورای حقوق بشر سازمان ملل تاسیس کمیته حقیقت‌یاب یک اقدام مناسب بود اما این که دادگاهی تشکیل نمی‌دهند، کار درستی نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: مدارک اقدامات جنایت‌های رژیم صهیونیستی حاضر است و دادستان این دادگاه از لحاظ مدرک چیزی کم ندارد و تمام نهادها باید خواهان تشکیل این دادگاه باشند. در همین زمینه براساس مقررات بین‌المللی، کشورها حق دارند از کسی که مظلوم واقع شده است دفاع کنند.

وی با بیان اینکه امروز کشورهای قدرتمند جهان اسلام می‌توانند بنادر و فرودگاهای غزه را افتتاح کنند، تصریح کرد: اگر اسرائیل بخواهد با این اقدام مقابله کند با سیلی محکم کشورهای اسلامی مواجه خواهند شد. سوال ما این است که مگر دولت‌های غربی برای دفاع از مواضع خود نیاز به مصوبه دارد که حالا ما برای باز کردن بنادر غزه منتظر مصوبه باشیم این مسئله خجالت‌آور است.

دبیرستاد حقوق بشر قوه‌قضاییه با اشاره به اینکه دنیا باید قدم‌های بزرگ جهان اسلام را ببیند گفت: برای این کارما نیاز به تدوین حقوق بشر اسلامی داریم چرا که نتیجه حقوق بشر فعلی همان چیزی است که امروز مشاهده می‌کنیم. یکی دیگر از وظایف ما تولید مکانیزم‌هایی است که حقوق بشر اسلامی رامحقق می‌کند و ما برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه شکل‌گیری شکستن محاصره غزه از وظایف اصلی ما است گفت: اولین جایزه حقوق بشری را که مبلغ آن 30 هزار یورو است به رئیس بیمارستان تخصصی کودکان غزه اهدا می‌کنیم و این جایزه از سال‌های آینده به افرادی که بیشترین فعالیت حقوق بشری را داشته باشند اهدا خواهد شد.

کد N427287