دیده‌بان حقوق بشر: تیراندازی به غیرنظامیان در غزه جنایت جنگی است

غزه

دیده بان حقوق بشر با اعلام اینکه حملات عمدی علیه افرادی که در جنگ دخیل نیستند، یک جنایت جنگی است، گزارش داد: نیروهای اسرائیلی غیرنظامیان شهر خزاعه در جنوب غزه را در یک نقض آشکار قوانین جنگی در چند تاریخ متفاوت بین 23 تا 25 ژوئیه 2014 کشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیشن، هفت فلسطینی که از منطقه خزاعه در غزه گریخته‌اند، به دیده بان حقوق بشر مستقر در نیویورک گفتند که خطرات بسیار وحشتناکی غیرنظامیانی را که تلاش می‌کنند تا از این شهر نزدیک مرکز اسرائیل خارج شوند و به خان یونس بروند تهدید می‌کند.

دیده بان حقوق بشر گزارش داد: تیراندازی به غیرنظامیانی که در جنگ دخیل نیستند از جمله تیراندازی به افرادی که می‌خواهند از غزه خارج شوند، به دنبال کمک‌های درمانی هستند یا در منازل مسکونی‌اند نقض آشکار قوانین جنگ است.

سارا لی ویتسون، مدیر خاورمیانه و شمال آفریقای دیده بان حقوق بشر گفت: چه زمانی عدالت برای غیرنظامیان خزاعه که تلاش می‌کنند تا این شهر را ترک کنند اجرا می‌شود؟ خزاعه با 10 هزار جمعیت صحنه نبرد میان نیروهای فلسطینی و گروه‌های مسلح فلسطینی در جریان حمله زمینی اسرائیل به منطقه در 23 ژوئیه بود.

نیروها اسرائیلی پیش از 21 ژوئیه به ساکنان منطقه هشدارهای مداوم برای ترک شهر دادند اگرچه برخی از سکنه موفق نشدند شهر را پیش از حمله ترک کنند اما براساس قوانین جنگ نیروهای اسرائیلی نباید آن‌ها را هدف حملات خود قرار می‌دادند.

ویتسون افزود: اینکه خانواده‌های این شهر به هر دلیلی نتوانستند منازل را ترک کنند دلیل نمی‌شود که آماج حملات اسرائیل قرار بگیرند. آن‌ها غیرنظامیانی بودند که هدف قرار گرفتند و این جنایت جنگی است.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که چندین مورد مشابه را بین 23 و 25 ژوئیه سال جاری میلادی و همزمان با تلاش غیرنظامیان برای تخلیه شهر مورد بررسی قرار داده است. در همین تاریخ‌ها، هیچ شبه نظامی در منطقه حضور نداشت.

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود همچنین آورده است، بنا بر قوانین جنگ، غیرنظامیان و نظامیان مجروح بایستی تحت درمان‌های ضروری و با تاخیر حداقلی قرار بگیرند.

در این گزارش به نقل از غیرنظامیانی که گریخته‌اند، آمده که در 23 ژوئیه سربازان اسرائیلی به گروهی از غیرنظامیانی که به آن‌ها گفته شده بود منازلشان را در خزاعه ترک کنند، شلیک کردند.

همچنین کمیته صلیب سرخ جهانی 25 ژوئیه گزارش داد که یک داوطلب این کمیته در جریان حمله خمپاره‌ای اسرائیل در شهر خزاعه مجروح شده و سایر داوطلبان هم که تلاش می‌کردند تا وی را نجات دهند، آماج شلیک نیروهای اسرائیلی قرار گرفتند. بنابر قوانین جنگ، کارمندان بخش پزشکی و پرستاران غیرنظامیانی هستند که نباید مورد هدف قرار بگیرند.

دیده بان حقوق بشر با چند تن از ساکنان خزاعه که به خان یونس فرار کردند، مصاحبه کرده و آن‌ها گفتند که معتقدند چند صد تن از مردم در این شهر هنوز گیر افتاده و قادر به ترک آن نیستند.

آن‌ها همچنین نگرانی خود را بابت کشته شدن بسیاری از سکنه پس از شلیک خمپاره‌ای اسرائیل ابراز داشتند.

مدیر خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده بان حقوق بشر گفت: حتی زمانی هم که تمام طرف‌های درگیر از قوانین جنگی تبعیت کنند، خود ذات جنگ به اندازه کافی وحشتناک است اما این نفرت انگیز است که نیروهای اسرائیلی با نقض قوانین جنگ که برای دفاع از غیرنظامیان نگاشته شده اوضاع را بسیار بدتر می‌کنند.

انتهای پیام

کد N427148