میزان پول سیاه در هند 75درصد درآمد ناخالص ملی است

هند

دهلی نو - ایرنا - تازه ترین آمارها نشان می دهد که پول سیاه 75درصد درآمد ناخالص ملی هند را دربرمی گیرد که بطور عمده به بخش های آموزش عالی، املاک و درآمد معادن مربوط می شود.

به گزارش ایرنا، این اطلاعات براساس گزارشی است که به سفارش دولت هند تهیه شده و روز سه شنبه در برخی مطبوعات انتشار یافته است .

دستور تهیه این گزارش از سوی دولت قبل هند به رهبری حزب کنگره به موسسه ملی دارایی و سیاست گذاری عمومی صادر شده تا برآوردی از میزان پول سیاهی که در هند یا خارج از این کشور توسط هندی ها نگهداری می شود، بدست آید.

تیم تحقیق خاصی نیز از سوی ˈنارندرا مودیˈ نخست وزیر کنونی هند برای بررسی پول سیاه در تاریخ 27 می امسال تشکیل شد. این هیات زیرنظر دادگاه عالی، گزارش مذکور را بررسی می کند.

به نوشته روزنامه هندو، گزارش مربوط به پول سیاه درماه دسامبر 2013 به وزارت دارایی ارایه شده اما ˈپی. چیدامبارام ˈ وزیر دارایی وقت آن را به پارلمان نفرستاده است.

پیش از این اقتصاددانان هندی تنها افرادی بودند که آمار پول سیاه هند را ارایه می دادند و آماری که تاکنون ارایه می شد از سهم 50 درصدی پول سیاه از درآمد ناخالص ملی این کشور حکایت داشت.

گزارشی تازه ای که در این خصوص منتشر شده، نشانه ای دیگر بر ناموفق بودن حزب کنگره در حوزه اقتصاد در سال های آخر صدارت بر دولت هند است.

با این حال نخست وزیر جدید هند شناسایی میلیاردها دلار پولی که برای فرار از مالیات در خارج نگهداری می شوند را در اولویت اعلام کرده است.

نارندرا مودی گروه تحقیقی متشکل از قضات سابق و فعلی را مامور یافتن دارایی های مخفی معروف به پول سیاه و برگرداندن آنها کرده است.

برآورد شده این پول حداکثر به دو تریلیون دلار بالغ می شود که بیش از تولید ناخالص داخلی سالانه هند است.

هند با این اقدام به جرگه کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس می پیوندد که اقدام به برخورد با ثروتمندان برای گزارش نکردن دارایی های سپرده گذاری شده در خارج کشور کرده اند.

این کشور از سوی گروه ˈیکپارچگی مالی جهانیˈ از نظر میزان پول غیرقانونی که به خارج منتقل شده است، در سال 2011 پس از چین و روسیه در رتبه سوم قرار گرفت.

ˈپراناب موکرجیˈ رییس جمهور هند به قانونگذاران اعلام کرده که کشورش برای شناسایی پول سیاه از دولت های دیگر کمک خواهد گرفت.

بررسی آمار نهادهای مالی جهانی از جمله صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نشان می دهد هند که سومین اقتصاد بزرگ آسیاست، هر سال 60 تریلیون روپیه (یک تریلیون دلار) از بخش رسمی خود مانند بانک ها را از دست می دهد و تقریبا شش تریلیون روپیه از این پول از کشور خارج می شود.

دو تریلیون دلار برآورد شده کل پولی است که هندی ها به طور غیرقانونی در خارج نگهداری می کنند بدون اینکه مالیاتی برای آن پرداخت یا دارایی خود را به مقامات اعلام کنند.

آساق ** 1519 ** 264 **
کد N426927