ظریف با وزیران خارجه و نمایندگان چه کشورهایی درباره مسائل منطقه رایزنی کرد؟

مهر نوشت:

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر دیروز و در پایان نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد با نمایندگان کشورهای ونزوئلا، روسیه، لبنان، بنگلادش، تونس و الجزایر دیدار و گفتگو کرد.

دیدار وزرای خارجه ایران و لبنان

جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان در حاشیه اجلاس کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد که روز دوشنبه در تهران برگزار شد با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار شرایط موجود در منطقه بویژه غزه را سخت دانست و تحرک کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد برای دفاع از مردم در محاصره و تحت کشتار غزه را اقدامی مهم ارزیابی کرد و ابراز امیدواری نمود مجامع بین المللی نسبت به انجام وظایف خود در حفظ و صیانت از حقوق انسانهای بیگناه در غزه عمل کنند.

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز با تشکر از برگزاری موفق کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران، نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت در برابر اشغالگری و کشتار انسان‌های بی‌گناه در غزه را ستود.

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و لبنان همچنین اوضاع در عراق، سوریه و لبنان را مورد گفتگو قرار دادند.

رایزنی ظریف با وزیر خارجه ونزوئلا

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با وزیر خارجه ونزوئلا با قدردانی از مواضع صریح و انقلابی دولت ونزوئلا در قبال کشتار مردم بی دفاع غزه و اقدامات ویرانگر و ضد انسانی رژیم صهیونیستی، روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا را رابطه‌ای مستحکم و قوی دانست که از ظرفیت بالایی برای ارتقاء در زمینه‌های مختلف برخوردار است.

ظریف حرکت کشورهای منطقه آمریکای لاتین را حرکتی اصیل دانست که برای آینده جهان مهم تلقی می‌گردد ودر همین ارتباط ایستادگی ونزوئلا در برابر دیدگاه‌های یکجانبه‌گرایانه در جهان را ارزشمند ارزیابی کرد.

وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این دیدار از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری موفق کمیته فلسطین در تهران قدردانی کرد و از هر نوع اقدام برای جلوگیری از کشتار مردم بی دفاع غزه توسط رژیم صهیونیستی استقبال کرد.

وزرای خارجه دو کشور همچنین با مرور بر ظرفیت های موجود برای گسترش همکاریهای فیمابین در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی فرصت برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده را زمینه مناسبی برای بررسی راه‌های توسعه مناسبات دانستند و انجام سفرهای متقابل در سطوح مقامات عالی دو کشور را برای بستر سازی ارتقاء همکاریها با اهمیت ارزیابی کردند.

دیدار مشاور نخست وزیر بنگلادش با ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد با مشاور نخست وزیر بنگلادش که بعنوان نماینده کشورش در این اجلاس شرکت کرده بود دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در این دیدار با اشاره به شرایط موجود در غزه ضرورت توجه جدی مجامع بین‌المللی برای رفع شرایط بحرانی موجود در غزه را مورد تاکید قرار دادند.

همچنین در این دیدار راه‌های گسترش همکاری‌های فیمابین در حوزه‌های مختلف مورد تبادل نظر قرار گرفت.

دیدار معاونین وزیران خارجه تونس و الجزایر با وزیر امور خارجه کشورمان

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بعد از ظهر روز دوشنبه و پس از پایان کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران بطور جداگانه با معاونین وزرای خارجه کشورهای تونس و الجزایر دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح ابعاد اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی بر علیه مردم بی دفاع غزه بر ضرورت تحرک هرچه بیشتر جامعه جهانی، کشورهای اسلامی و عدم تعهد در این زمینه تاکید کرد.

ظریف همچنین با اشاره به ابعاد روابط فیمابین با هریک از دو کشور تونس و الجزایر آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی را اعلام کرد.

معاونین وزیر خارجه تونس و الجزایر نیز در این دیدار با تشریح دیدگاه‌های کشورشان در خصوص بحران غزه ضرورت توجه جهانی به این موضوع را مورد تاکید قرار دادند.

در این دیدار موضوعات مربوط به تحولات امنیتی در برخی کشورهای آفریقایی نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دیدار قائم مقام وزیر خارجه سوریه با ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز دوشنبه با فیصل مقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه که به منظور شرکت در کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران به سر می‌برد دیدار و آخرین تحولات غزه را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

قائم مقام وزیر خارجه سوریه نیز در این دیدار با موفق ارزیابی کردن برگزاری این نشست در تهران اهمیت حضور و محتوای سخنرانی جناب آقای دکتر روحانی در افتتاحیه این نشست را مورد تاکید قرار داد.

تهدیدات مشترک در عراق، سوریه و لبنان و همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه مناسبات دوجانبه از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.

 

23503

کد N426786