مسکو: اتهامات ناتو علیه روسیه در مورد اوکراین بی اساس است

رد ادعاهای ناتو

مسکو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای، اتهامات دبیر کل ناتو علیه مسکو در مورد بحران اوکراین را رد کرد و آن را بی اساس خواند.

وزارت امور خارجه روسیه در این بیانیه اعلام کرد: آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو

به ادعاهای بی پایه و اساس علیه روسیه در مورد اوکراین ادامه می دهد و مصاحبه اخیر وی با روزنامه فرانسوی ˈمیدی لایبرˈ هم از این قاعده مستثنی نیست.

وزارت خارجه روسیه در این بیانیه افزوده است: راسموسن در این مصاحبه به عملیات سرکوبگرانه نیروهای اوکراینی علیه مردم این کشور که موج بی سابقه پناهندگی اتباع اوکراینی به روسیه را برانگیخته و نیز به تیراندازی های سربازان اوکراینی به مناطق مرزی روسیه هیچ اشاره ای نکرده است.

در این بیانیه همچنین از سکوت راسموسن نسبت به ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین از سوی کشورهای عضو ناتو که علیه غیرنظامیان هم بکار گرفته می شود، انتقاد شده است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: دبیر کل ناتو با لحن خصومت جویانه تلاش می کند مسوولیت تشدید بحران اوکراین را بر دوش روسیه گذارد و بدون هیچ استدلالی این کشور را متهم می کند،این در حالی است که روسیه در مناقشه اوکراین دخالت نمی کند و گزارش اخیر ناوی پیلای کمیسار عالی حقوق بشر سازمان ملل که اعلام کرده شواهدی دال بر مداخله روسیه در حوادث اوکراین وجود ندارد، موید این امر است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین با انتقاد از اظهارات راسموسن در مورد سقوط هواپیمای ام.اچ-17 مالزی گفته شده است: دبیر کل ناتو منتظر نشد که گزارش تحقیقات در مورد این سانحه اعلام شود و شبه نظامیان را مسوول سرنگونی هواپیمای مالزی معرفی کرد. همه این شواهد حاکی از آن است که ناتو قادر به تمایز منافع خود در تقویت ثبات و امنیت در منطقه اروپا از اهداف سیاسی کوتاه مدت نیست.

روابط روسیه و ناتو در ماههای اخیر به دنبال بروز مناقشه مسلحانه در اوکراین تیره شده است.

اروپام/2242**518**1485**5981
کد N426705