مقام‌های اوكراین:

ساكنان دونتسك شهر را ترك كنند

سیاسی

ارتش اوکراین کنترل شهر «یاسی‌نوواتا» که نقطه کلیدی در ارتباط راه‌آهن «لوهانسک» و دونتسک است را در دست گرفته‌ است.

دولت اوکراین نیروهای خود را برای موضع‌گیری و حمله به «دونتسک»، از آخرین مناطق مرکزی تحت کنترل جدایی‌طلبان هوادار روسیه آماده می‌کند و از ساکنان شهر خواسته است آن را ترک کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رادیو اروپای آزاد، «آندری لیسنکو» یک سخنگوی نیروهای نظامی اوکراین، گفت که دالانی برای خروج اضطراری ساکنان دونتسک در نظر گرفته شده است.

به گفته وی، دولت کمک می‌کند تا آن‌ها در پناهگاه‌های موقتی اسکان داده شوند.

لیسنکو در عین حال گفته است که ارتش اوکراین کنترل شهر «یاسی‌نوواتا» که نقطه کلیدی در ارتباط راه‌آهن «لوهانسک» و دونتسک است را در دست گرفته‌ است.

طی روزهای گذشته و با افزایش حملات در شهر لوهانسک، دیگر مرکز مهم تحت کنترل شورشیان، اعلام شد که این شهر تحت محاصره قرار گرفته و برق آن نیز قطع شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده است که دولت اوکراین از تجزیه‌طلبان خواسته است اجازه دهد مردم مناطق درگیر در شرق اوکراین بتوانند از آن‌ها خارج شوند.

خبرگزاری رویترز یکشنبه گذشته از درگیری‌های سنگین در اطراف دونتسک خبر داده بود.

همزمان با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره دونتسک و لوهانسک، روسیه نیز روز دوشنبه یک رزمایش بزرگ نظامی را در مناطق مرکزی و غربی خود در نزدیکی اوکراین، آغاز کرد.

مقام‌های روس گفته‌اند كه در این رزمایش پنج روزه، صد هواپیمای جنگی، هلیکوپ‌تر و سامانه‌های دفاع هوایی حضور دارند.

از طرف دیگر، خبرگزاری‌های روسیه از فرار شبانه «۴۰۰ سرباز» اوکراینی به روسیه، برای «دوری از جنگیدن با جدایی‌طلبان» هوادار روسیه خبر داده‌اند.

ارتش اوکراین تائید کرده است که گروهی از نظامیان این کشور از مرز روسیه گذشته‌اند، اما این موضوع که آن‌ها به روسیه پناهنده شده‌اند را رد کرده است.

گزارش شده است که نیروهای ارتش اوکراین پس از آن‌که مهمات آن‌ها تمام شده بود، تحت محاصره جدایی‌طلبان قرار گرفته بودند.

کد N426491