روایت خواهرزاده امام موسی صدر از استراتژی او علیه صهیونیست‌ها

«نشست اندیشه و عدل با موضوع تاریخچه مقاومت لبنان» با حضور «لعی شرف‌الدین» خواهرزاده امام موسی صدر در تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لعی شرف‌الدین در ابتدای سخنانش با اشاره به اینکه حرف‌های وی به عنوان شاهد خواهد بود نه تحلیل‌گر یا کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: سال 78 میلادی یکی از افسران ارشد رژیم صهیونیستی گفت اگر چنین مقاومتی در سال 48 میلادی که رژیم صهیونیستی تاسیس شد در برابر ما شکل می‌گرفت اسرائیل اصلا تاسیس نمی‌شد.

به گفته وی تاسیس صهیونیسم نه فقط برای لبنان خطرساز بوده بلکه برای کل منطقه خطرساز است.

وی افزود: همچنین یک سرگرد رژیم صهیونیستی در سال 76 میلادی قبل از حمله رسمی این رژیم به لبنان اعلام کرده بود که اشغال لبنان نیاز به حمله سنگین نظامی ندارد و بیروت در طول چند روز اشغال خواهد شد. یکی دیگر از تهدیدهای ایجاد شده از سوی رژیم صهیونیستی علیه لبنان تشکیل مزدورانی در منطقه بود. که یک مثال آن در 19 آوریل سال 79 میلادی رخ داد و یک افسر عرب به نام سعد حداد با حمایت رژیم صهیونیستی ارتشی تشکیل داد و در لبنان اعلام دولت آزاد کرد. همچنین یکی دیگر از این مزدوران سرلشکر آنتوان لحد بود که تابعیت فرانسوی دارد ولی به علت آنکه جنایتکار جنگی شناخته شده اجازه ورود به فرانسه را نداشت.

خواهرزاده امام موسی صدر در بخش دیگری از سخنانش افزود: رژیم صهیونیستی هیچ‌گاه به پیمانی که با هر دولتی منعقد کرده‌ احترام نگذاشته که مثال آن مربوط به سال 48 است که با لبنان برای آتش‌بس توافق کردند اما این پیمان را نادیده گرفت و به خاک لبنان تجاوز کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مردم جنوب لبنان فقیر بودند اما جاهل نبودند، افزود: اگر بخواهیم آن‌ها در برابر رژیم صهیونیستی همچنان به مقاومت ادامه دهند باید از لحاظ اقتصادی حمایتشان کنیم. در آن زمان دولت لبنان این عمل را انجام نداد زیرا به مردم جنوب لبنان اهمیتی نمی‌داد.

اما ورود امام موسی صدر به لبنان در سال 1959 میلادی فرصت خوبی را برای جنوب لبنان و کل کشور ایجاد کرد. ایشان به میان مردم جنوب لبنان رفتند و به مددکاری اجتماعی پرداختند. ایشان همچنین تلاش زیادی در کاهش ترس مردم لبنان از قدرت خیالی رژیم صهیونیستی کردند و به مردم جنوب فهماندند که می‌توان با اسرائیل جنگید. یکی از جنبش‌هایی که علیه رژیم صهیونیستی با هدف مقاومت از لبنان شکل گرفت طرح جنبش محرومین بود که به امضای 82 نفر از لبنانی‌ها رسید که تنها 8 نفر آن‌ها شیعه بودند.

وی همچنین به نقل از امام موسی صدر گفت: اگر شهروند جنوب لبنان احساس کند تنها نیست تا آخرین قطره خون از لبنان دفاع خواهد کرد. امام موسی صدر با پی‌بردن به این موضوع که دولت لبنان و دولت‌های غربی دیگر او را حمایت نخواهند کرد به فکر تشکیل نیروی مقاومت لبنان افتادند و ایده تشکیل مقاومت از آن زمان شکل گرفت. همچنین از نخستین اقدامات نیروی مقاومت می‌توان به شهادت احمد قصیر که با ورود خود به یکی از ساختمان‌های رژیم صهیونیستی باعث کشته شدن بیشتر از 75 نفر شد اشاره نمود.

وی با اشاره به دیگر خدمات امام موسی صدر گفت: ایشان که آن زمان در آفریقای جنوبی بودند به لبنان بازگشتند و درنتیجه تماس‌هایی که با دولت فرانسه داشتند تعداد زیادی از پزشکان فرانسوی را برای معالجه مجروحان به لبنان آوردند.

وی ادامه داد: اما حمله سال 1982 رژیم صهیونیستی علیه لبنان با بمباران سنگین شهرهای جنوبی آغاز شد. در این جنگ صهیونیست‌ها برای نخستین بار موشک‌های چند تنی خود را از ارتفاع 10 کیلومتری بر سر مردم لبنان ریختند. پس از گذشت تنها سه روز از آغاز جنگ 120 هزار سرباز رژیم صهیونیستی پس از پیمودن 80 کیلومتر از مرزهای لبنان به نزدیکی بیروت رسیدند و درنتیجه 18 ساعت بمباران طولانی شهر بیروت را اشغال کردند. صهیونیست‌ها پس از ورود به بیروت همه مردان بالای 20 سال و افراد سرشناس شهر را برای پرسش و پاسخ احضار کردند که با مخالفت شمار زیادی از لبنانی‌ها برای حضور در این جلسه مواجه شدند.

شرف‌الدین همچنین با اشاره به همکاری‌های امام صدر و شهید چمران افزود: امام موسی صدر موسسه‌ای را تشکیل دادند که پایگاه مقاومت شد و دکتر چمران نیز مدتی سرپرست این موسسه بود. در اواخر سال 1982 در این موسسه با حضور چند تن از سران جنوب لبنان جلسه‌ای تشکیل و قرار شد مبارزه‌ای همه‌جانبه با رژیم صهیونیستی شروع شود که از این میان مقاومت اقتصادی از مسائل دیگر مهم‌تر بود تا جایی که مردم حتی حاضر بودند مرکبات و محصولات کشاورزی‌شان از بین برود ولی آنها را به نظامیان صهیونیست نفروشند. همچنین در طول اشغال لبنان صهیونیست‌ها از ترس عملیات‌های شهادت‌طلبانه نیروی مقاومت به خودروهای تک‌سرنشین اجازه تردد نمی‌دادند.

وی در پایان با اشاره به اقدامات تفرقه‌افکنانه صهیونیستها گفت: در سال 1985 نیروهای رژیم صهیونیستی با هدف درگیرکردن قومیت‌های مسیحی و مسلمان و ایجاد جنگ داخلی در لبنان از شهر صور عقب‌نشینی کردند که البته این طرح عملی نشد. اما در کل بروز جنگ‌های متوالی اعضای مقاومت لبنان را تقویت کرده است و روحیه وطن‌پرستی آن‌ها را افزایش داده که در مقاومت فلسطینی‌ها نیز موثر بوده است.

انتهای پیام

کد N426117