در دیدار روحانی و وزیر خارجه لبنان مطرح شد

حساب ویژه ملت و دولت لبنان روی اعتدال‌گرایی روحانی

سیاسی

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار جبرییل باسل وزیر امور خارجه لبنان با اشاره به اینکه ظلم و ارعاب و تسلط بر دیگران از طریق اشغال امکان دوام ندارد، اظهار داشت: هیچ گروه و رژیمی نمی‌تواند با تجاوز و اشغال و از بین بردن حقوق مردم ، به مسیر باطل خود ادامه دهد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا دکتر روحانی افزود: رژیم صهیونیستی طی ۶۶ سال گذشته در منطقه ما هر روز به اشغال و تجاوز ادامه داده و امروز ریشه معضلات این منطقه ، اشغالگری و تجاوزگری این رژیم است.

رییس جنبش عدم تعهد تاکید کرد: اینکه یک ملت برای سالیان دراز از وطن خود آواره بماند ، قابل قبول نیست و خوشبختانه مردم لبنان و فلسطین با مقاومت خود ، درسهای فراموش‌نشدنی به رژیم صهیونیستی داده و خواهند داد.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه رژیم صهیونیستی خیال می‌کند با دو اهرم قدرت نظامی و حمایت بی‌قید و شرط آمریکا می‌تواند پیروز نهایی باشد، گفت: صهیونیست‌ها حتی این مساله ساده را درک نمی‌کنند که هیچ کسی نمی‌تواند با ارعاب و تجاوز دائمی به حیات خود در یک منطقه ادامه دهد.

رییس جنبش عدم تعهد با اشاره به اینکه امروز صهیونیست‌ها و سرویس‌های جاسوسی آنها اهرم دیگری را در اختیار گرفته‌اند و آن ایجاد گروههای تروریستی و تحریک آنها برای عملیات و جنایت در منطقه است، اظهار داشت: این گروههای تروریستی به ظاهر شعار دینی و اسلامی می‌دهند در حالی که فرسنگ‌ها از واقعیت دین اسلام فاصله دارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: تنها راه مقابله با اشغالگری و تروریسم در منطقه ، وحدت ، همدلی و همکاری همه کشورها با این پدیده‌های شوم است.

دکتر روحانی با اشاره به ناامنی‌های اخیر لبنان هم، لزوم حفظ هوشیاری در برابر توطئه‌های دشمنان ، اهمیت وحدت ملی و یکپارچگی ارضی لبنان را مورد تاکید قرار داد و گفت: مطمئن هستیم دولت و ملت لبنان با اتحاد و ایستادگی و مقاومت به راحتی از همه مشکلات عبور خواهد کرد.

رییس جنبش عدم تعهد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حامی هر دولت و کشوری است که با تروریسم و اشغالگری مبارزه می‌کند .

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود توسعه و گسترش هر چه بیشتر روابط با کشورهای منطقه بویژه لبنان را مورد تاکید قرار داد و گفت : یکی از اهداف ما راهگشایی برای ایجاد ارتباط صمیمی‌تر در بخش‌های سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای منطقه از جمله لبنان است.

وزیر امور خارجه لبنان نیز در این دیدار با قدردانی از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست کمیته فلسطین جنبش غیرمتعهدها ، اظهارکرد: لبنان در مسیر ایستادگی بر مواضع اصولی در کنار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد .

آقای باسل با بیان اینکه نشست امروز تهران فرصت مناسبی بود تا تجربه مردم لبنان را درباره نحوه مقابله با صهیونیست‌ها و تروریسم مطرح کنیم ، گفت: مردم لبنان خواستار صلح و دوستی هستند و دوست ندارند از زور استفاده کنند اما متاسفانه اسرائیلی‌ها فقط زبان زور را می فهمند. مردم لبنان در جریان آزادسازی جنوب کشورشان و جنگ ۲۰۰۶، این موضوع را ثابت کردند و این باعث شد که ثبات به لبنان بازگردد.

وی تصریح کرد: معتقدیم هیچ اقدامی جز مقاومت نمی‌تواند حقوق ملت فلسطین را اعاده کند .

وزیر خارجه لبنان در ادامه با تجلیل از نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در مقابله با گروههای افراطی و تکفیری گفت: مطمئن هستیم با اراده مستحکم و همزیستی و همکاری مشترک ، سرانجام پیروز خواهیم شد.

وی افزود: برخی کشورهای منطقه به اختلافات مذهبی دامن زده و خطر رژیم صهیونیستی را فراموش کرده‌اند و این تاسف‌انگیز است.

باسل همچنین خواستار گسترش هر چه بیشتر روابط ایران و لبنان در همه عرصه‌ها شد و با تجلیل از روش‌های اعتدالگرایانه دکتر روحانی در مسائل داخلی و خارجی ،گفت: دولت و ملت لبنان نسبت به موفقیت شما در دستیابی به اصلاحات مطلوب حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و امیدواریم حقانیت خود را برای همگان اثبات کرده و دروغ‌ها و ادعاهای بی‌اساس طرف مقابل خود را در صحنه بین‌المللی مانند مساله هسته ای فاش کنید و لبنان در این مسیر در کنار شما خواهد بود.

انتهای پیام

کد N426088