عراقچی در جمع خبرنگاران:

مذاکرات ایران و 1+5، احتمالا در حاشیه نشست مجمع عمومی

سیاست خارجی

یک ملاقات به احتمال قوی قبل از نشست ایران و 1+5 خواهیم داشت اما زمان و مکان آن مشخص نیست احتمالا در وین یا ژنو خواهد بود؛ بستگی به تنظیم وقتی دارد که بین دو طرف صورت می‌گیرد.

ک عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران اظهار کرد: به احتمال قوی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نشست ایران و 1+5 برگزار خواهد شد.

به گزارش ایلنا، سید عباس عراقچی بعداز ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره آخرین رایزنی‌ها بر سر مذاکرات هسته‌ای گفت: به احتمال خیلی زیاد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، جلسه‌ای میان ایران و 1+5 برگزار خواهد شد و سعی می‌کنیم از فرصت حضور وزیران خارجه نیز استفاده کنیم.

وی درباره پاسخی مبنی بر این که قبل از مجمع عمومی در سطح معاونان نشستی برگزار می‌شود؟ اظهار کرد: یک ملاقات به احتمال قوی قبل از نشست ایران و 1+5 خواهیم داشت اما زمان و مکان آن مشخص نیست احتمالا در وین یا ژنو خواهد بود؛ بستگی به تنظیم وقتی دارد که بین دو طرف صورت می‌گیرد.

عراقچی در پاسخ به سوال به این که پس از آخرین مذاکرات درباره محتوای گفت‌وگو و موارد اختلافی رایزنی و تبادل اطلاعات صورت گرفته است یا خیر؟ اظهار کرد: ما مذاکره‌ای غیر از مذاکره وین 6 تا الان نداشته‌ایم و قرار است بر اساس توافق دو طرف به بررسی دیدگاه‌ها و نظرات‌شان در مورد موضوعات مطرح در وین 6 بپردازند و در ملاقات و نشست بعدی بر سر این موضوعات با یکدیگر صحبت کنیم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران درباره اینکه معاون وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که خواستار زمانی دورقمی برای اجرای توافق جامع هستند تصریح کرد: طبیعی است که طرف مقابل خواهان زمان طولانی و ما خواهان زمانی کوتاه‌تر هستیم اما برای اجرای توافق جامع حتماً یک زمان یک رقمی کفایت می‌کند.

معاون وزیر خارجه دررابطه با رایزنی‌ها با مصر در رابطه با بازگشایی گذرگاه‌های منتهی به نوار غزه و احتمال قول مساعد مصر با توجه به برگزاری کمیته فلسطین غیرمتعهدها خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین خواسته ما در این نشست بازگشایی گذرگاه‌های منتهی به نوار غزه به ویژه گذرگاه رفح است و در این رابطه گفت‌وگوهای مفصلی صورت گرفته است و امیدواریم به‌زودی شاهد بازگشایی گذرگاه رفح باشیم.

وی با اشاره به ارسال هزار تن کمک‌های بشر دوستانه که معاون وزیر خارجه مصر در کمیته فلسطین به آن اشاره کرد گفت که همان‌طور که شنیدید از سوی معاون وزیر خارجه مصر اعلام شد هزار تن کمک‌های بشردوستانه ارسال شده است و ما نمی‌دانیم این کار با چه سازوکاری انجام شده است به هر حال دولت مصر این میزان کمک‌ها را ارسال کرده است.

کد N425900