نخست وزیر صربستان:برای ما تحریم نکردن روسیه بهتر است

اتحادیه اروپا روسیه,صربستان

بلگراد-ایرنا- نخست وزیر صربستان در رابطه با بحران اوکراین گفت: به اصول حقوق عمومی بین الملل احترام می گذاریم و بهترین راه حل برای ما به لحاظ اقتصادی و نه فقط به دلایل سنتی و تاریخی این است که بر علیه روسیه اعمال تحریم نکنیم.

به گزارش ایرنا، ˈآلکساندر ووچیچˈ در گفت وگو با رادیو تلویزیون خصوصی صربستان افزود: بلگراد به اصول حقوق عمومی بین الملل احترام می گذارد و معمولا تصمیم های خود را مسوولانه با اتحادیه اروپا هماهنگ می کند.

وی همچنین با یادآوری اینکه برای صربستان بهتر است که به گاز از اوکراین وابسته نباشد، گفت که در دیدار با صدر اعظم آلمان و رییس جمهوری روسیه موضع بلگراد را پنهان نکرد و تاکید کرد که کشورش در مسیر اروپایی خود باقی می ماند.

ووچیچ با بیان اینکه موضع صربستان را بیطرفانه تعریف نمی کند افزود: موضع بلگراد بر اساس منافع شهروندان این کشور تعیین می شود.

نخست وزیر صربستان در مورد موضع این کشور در قبال بحران اوکراین و ملحق نشدن به تحریم اتحادیه اروپا بر علیه روسیه گفت: در این خصوص هیچ اولتیماتومی از طرف اروپا بر بلگراد وارد نشده است. ولی اروپایی ها خواهان این هستند که بلگراد موضع نزدیکتری به اتحادیه اروپا داشته باشد.

ووچیچ با تاکید براینکه هیچ گونه اولتیماتومی تاکنون از طرف اتحادیه اروپا در باره موضع صربستان نسبت به بحران اوکراین دریافت نشده است، گفت: اگر اولتیماتومی وارد شود در آنصورت دولت این مساله را در مجلس مطرح می کند.

نخست وزیر صربستان افزود: ما بر روی دو صندلی ننشسته ایم، بلکه در قطاری هستیم که مسیر آن به طرف اتحادیه اروپاست. ما در این قطار فکر می کنیم که چطور راحت و بیش از هر چیز باید به فکر شهروندان خود باشیم.

ˈایویتسا داچیچˈ معاون اول نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان نیز در این خصوص به تازگی مذاکرات را تنها راه حل پایدار برای بحران در اوکراین خواند و گفت: صربستان نمی تواند کشور بزرگتر و تواناتر از خود را یعنی روسیه مورد تحریم قرار بدهد.

وی یادآورشد که صربستان حاضر نیست که به خاطر این بحران قربانی شود و باید راه درست را برای رفع مساله اوکراین پیدا کرد.

داچیچ توضیح داد: معتقدیم که فقط مذاکرات می تواند راه حل دائمی را برای بحران اوکراین تامین کند. ما نباید در این جنگ شرکت کنیم، ولی بنظر می رسد که برخی این هدف را دنبال می کنند.

وزیر امو رخارجه صربستان ادامه داد: اولویت سیاست خارجی صربستان مربوط به عضویت کشور در اتحادیه اروپا می باشد و این بدان معنی است که صربستان سیاست خارجی و امنیت خود را با بروکسل منطبق کند.

اروپام**1**436** 1010
کد N425747