توسط نمایندگان سودان، اردن، الجزایر، آفریقای جنوبی صورت گرفت

حمایت از مردم غزه در اجلاس عدم تعهد در نشست تهران

سیاست خارجی

نمایندگان سودان، اردن، الجزایر، آفریقای جنوبی در اجلاس عدم تعهد بر لزوم توجه هرچه بیشتر به وضعیت مردم بیگناه در غزه تاکید و خواستار سرکوب رژیم صهیونیستی شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، معاون وزیر خارجه افریقای جنوبی در نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد گفت: براساس دستور العمل اساسنامه، موضوع و اتفاقات در خاورمیانه و خلیج فارس باید نقش اصلی را در اجلاس عدم تعهد داشته باشد و باید بحران ها در این منطقه به پایان برسد.

وی افزود: ما از مردم فلسطین می خواهیم که در این زمان حیاتی متحد باشند. سه ماه پیش فتح و حماس اعلام کردند که دولت فراگیر را در دولت خودگردان فلسطین تشکیل دهند این موضوع به مقاومت فلسطین بازمی گردد و آزادی و عدالت در فلسطین منوط به همبستگی مردم است.

وی اضافه کرد: سازمان ملل باید تلاش کند که حمایت های خود را از فلسطین داشته باشد. ایران همواره در این مسیر پیش قدم بوده است.

همچنین در این نشست معاون وزیر امور خارجه الجزایر گفت: اعمال وحشیانه در غزه به حدی است که نیازمند اتخاذ اقدامات بین المللی در مقابل اعمال تروریستی است.

وی تصریح کرد: ما از آرمان های مقدس مردم فلسطین حمایت کرده و می کنیم و امیدواریم با برگزاری این جلسه اعضای عدم تعهد همواره حمایت خود را مانند گذشته ادامه دهند.

وی افزود: ما خواستار برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در طول چند روز آینده هستیم. تماس ها با نیویورک داشته ایم تا مجمع عمومی سریعاً جلسه ای داشته باشد. از اتحادیه اروپا و OTC  هم برای این حضور کمک گرفته ایم. از ابتکارات کشورهای منطقه حمایت کردیم و امیدواریم با اقداماتی که به عمل می آید مشکل فلسطین را حل کنیم.

وی تصریح کرد: اکنون زمانی است که به صورت عملی اقدام کنیم و امیدواریم در خصوص ابتکار عمل در مجمع عمومی خیلی از کشورها پاسخ مثبت بدهند.

معاون وزیر خارجه افریقای جنوبی ادامه داد: در اجلاس مجمع عمومی می توانیم اقدامات دیگری درباره اعلام آتش بس اتخاذ کنیم. می توانیم راه حل هایی برای صلح دائم و پایدار در فلسطین در آن جلسه پیدا کنیم.

همچنین در ادامه این مراسم وزیر مشاور در امور خارجه سودان نیز نقش جنبش عدم تعهد در راستای دفاع از مظلومین را مورد تاکید قرار داد و گفت: در طول تاریخ و در شرایط کنونی این نقش مشهود بوده و همواره تاکید می کنم این جنبش باید گام های عملی و بلند در این راستا بردارد.

وی به ارایه چند پیشنهاد پرداخت و تصریح کرد: توقف فوری عملیات نظامی و آتش بس و توقف تجاوزات علیه غزه و حمایت های لازم از مردم بیگناه و بی سلاح غزه باید فراهم شود.

وزیر مشاور در امور خارجه سودان تصریح کرد: آمریکا نباید از حق وتو در شورای امنیت استفاه کند و باید از مردم بی سلاح فلسطین حمایت کند. باید از سازمان حقوق بشر ژنو بخواهیم مواضع مشهود خود را در قبال فلسطین اتخاذ کند چون همه قوانین را نقض کرده است.

وی ادامه داد: همچنین باید به شدت و قویاً بخواهیم که همه بازداشت شدگان و اسرای فلسطین آزاد شوند. امیدواریم دوستان ما در مصر نیز ما را در خصوص ارسال کمک های انسان دوستانه یاری دهند.

در ادامه این نشست مدیر کل بین المللی وزارت خارجه اردن نیز بیان کرد: اردن اهمیت بالایی برای حقوق مردم فلسطین قائل است و همواره تجاوزات ناجوانمردانه اسرائیل را محکوم می کند و شاید در این شرایط نیاز فراوانی داشته باشیم که با توانمندی فراوان کمک کنیم.

وی تصریح کرد: تجاوزات اسرائیل منجر به کشته شدن آوارگان و نابودی خانه های آنها شده است. اردن حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام می کند و خواستار تداوم کمک های انسان دوستانه در شرایط سخت به مردم فلسطین است.