شبکه خبری روسی:

بیش از 400 نظامی اوکراینی برای درخواست پناهندگی وارد روسیه شدند

اوکراین,پناهنده

تهران-ایرنا- شبکه خبری ˈراشا تودیˈ به نقل از ماموران مرزی روسیه اعلام کرد: بیش از 400 نظامی اوکراینی روز یکشنبه (12 مرداد/ 3 اوت) وارد خاک روسیه شده و درخواست پناهندگی کردند.

ˈ واسیلی مالائو ˈسخنگوی ماموران منطقه مرزی روستوف گفت که در مجموع 438 نظامی اوکراینی از جمله یکصد و 64 سرباز اجازه ورود به روسیه را دریافت کردند.

ماموران مرزی روسیه روز یکشنبه نیز از ورود 12 سرباز اوکراینی به آن کشور خبر داده بودند. اواخر ماه ژوئیه (تیر/مرداد) نیز 41 سرباز اوکراینی وارد روسیه شدند.

ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری پیشین اوکراین در ماه فوریه 2014 (بهمن 1392) با اعتراضات مردمی و به دلیل سرباز زدن از امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا برکنار شد. با روی کار آمدن دولت جدید در کی یف، شماری از مناطق شرق اوکراین شاهد اعتراضات جدایی طلبان طرفدار روسیه بود که خواستار استقلال از دولت اوکراین بودند.

الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در پی این اعتراضات و گسترش خشونت در بسیاری از مناطق شرقی از جمله شهرهای ˈدونتسکˈ و ˈلوهانسکˈ افزون بر اعمال تحریم های سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه، به تیرگی روابط کی یف- مسکو منجر شده است.

اروپام**9157 **1561**5981
کد N425048