اوباما: مرسی قادر به اداره مصر نبود

آمريكا,مصر,اوباما

باراک اوباما در پاسخ به نامه‌ای از سوی اخوان المسلمین مصر اعلام کرد که محمد مرسی ثابت کرد که قادر به اداره مصر به نحوی که تمام گروه‌های سیاسی را در نظر داشته باشد، نبود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی بوابه الاهرام، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به نامه‌ای از سوی اخوان‌المسلمین که از سوی مرکز روابط مصری آمریکایی، یکی از سازمان حامی اخوان المسلمین در واشنگتن فاش شد، اعلام کرد: محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر ناتوانی خود را برای اداره مصر به نحوی که تمام گروه‌های سیاسی را در نظر داشته باشد، ثابت کرد.

وی عنوان داشت: این در حالی است که دولت انتقالی که جایگزین مرسی شد، توانست به خواسته‌های میلیون‌ها مصری جامه عمل بپوشاند که اعتقاد داشتند انقلاب در مسیر نادرستی حرکت می‌کند.

اوباما گفت: زمانی که روند تغییرات مسالمت‌آمیز در تونس و مصر در سال 2011 آغاز شد، آمریکا گزینه حمایت از کسانی که خواهان تغییر بودند را انتخاب کرد و ما دست به این کار زدیم و ما می‌دانستیم که روند تغییرات دموکراتیک دشوار خواهد بود، اما جوامعی که مبتنی بر اصول دموکراسی هستند، قطعا دارای ثبات و آرامش بیشتری خواهند بود.

رئیس جمهور آمریکا افزود: عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور جدید مصر تعهد داد که به آزادی‌های اساسی برای مصری‌ها احترام بگذارد و به گونه‌ای کشور را اداره کند که تمامی گروه‌های سیاسی را در نظر داشته باشد و این مساله‌ای است که آمریکا از آن استقبال کرده است. واشنگتن تلاش کرد تا از هیچ گروهی در مصر حمایت نکند و تلاش واشنگتن بر این امر بود که هر دولتی را که متجلی اراده ملت مصر باشد و دموکراسی واقعی را به رسمیت بشناسد، ترغیب و تشویق کند.

اوباما عنوان داشت: آمریکا برقراری روابط سازنده خود را با دولت جدید مصر که از منافع اصلی همچون مبارزه با تروریسم و اجرای معاهده صلح میان مصر و اسرائیل حمایت می‌کند، حفظ خواهد کرد و ما کاملا از پیشرفتی که مصر در عرصه حمایت از روند دموکراسی به دست آورده است، حمایت خواهیم کرد.

انتهای پیام

کد N424953