انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

پایان رای گیری از اتباع مقیم خارج از این کشور

رای گیری

تهران - ایرنا - رای گیری از اتباع ترکیه مقیم خارج از این کشور در انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از تلویزیون دولتی ترکیه، زمان رای گیری از اتباع این کشور مقیم خارج ، یکشنبه شب در کشورهای مختلف پایان یافت.

بر اساس این گزارش ، رای گیری از اتباع ترکیه مقیم خارج از این کشور در برخی از کشورها همانند آمریکا، آلمان، بلژیک، فرانسه، هلند، سوئیس، ایتالیا، بخش ترک نشین قبرس، نروژ، رومانی، عربستان و ترکمنستان به مدت چهار روز و در کشورهای کانادا، استرالیا، روسیه ، بلغارستان و قزاقستان سه روز انجام شد.

در 56 کشور جهان صندوقهای رای برای اتباع ترکیه مقیم خارج از این کشور دایر شده بود و اتباع ترک با مراجعه به این صندوقها، آرای خود برای انتخاب رییس جمهوری را به صندوقها ریختند.

گفته می شود بیش از سه میلیون تبعه ترکیه که در خارج از این کشور اقامت دارند، در انتخابات ریاست جمهوری امکان رای دادن داشتند.

از هفته گذشته نیز در 12 پایانه مرز زمینی، 17 پایانه مرز هوایی و 13 پایانه مرز دریایی ترکیه، رای گیری برای اتباع این کشور آغاز شده بود.

اتباع ترکیه مقیم خارج هنگام ورود و خروج از این کشور در این مبادی می توانستند آرای خود را به صندوقهای رای بیندازند.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر و رهبر حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ ، ˈاکمل الدین احسان اوغلوˈ دبیر کل سابق ˈسازمان همکاری اسلامیˈ و نامزد مشترک 15 حزب سیاسی و ˈصلاح الدین دمیرتاشˈ رهبر حزب ˈدمکراتیک خلقهاˈ سه نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هستند.

انتخابات ریاست جمهوری در داخل ترکیه دهم ماه آگوست ( 19 مرداد ) برگزار خواهد شد و در این انتخابات، برای نخستین بار رییس جمهوری این کشور با رای مستقیم مردم انتخاب می شود.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری ترکیه یک هفته پس از رای گیری در داخل این کشور ، اعلام خواهد شد .

خاورم ** 230**1651
کد N424859