قائم مقام وزیر امور خارجه: در جریان مذاکرات ایران و 1+5 هیچ مطلب پنهانی وجود ندارد

توافق 92

تهران – ایرنا- قائم مقام وزیر امور خارجه گفت: در جریان مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 هیچ چیز پنهانی وجود ندارد اما با توجه به اینکه جریان هایی هستند که تمایل ندارند مذاکرات به نتیجه برسد طرفین توافق کردند تا زمان رسیدن به توافق جزییات آن در روزنامه ها منتشر نشود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «مرتضی سرمدی» امروز (دوشنبه) در همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با اشاره به موارد اشتراک ایران و گروه 1+5 در جریان مذاکرات هسته ای اظهار داشت: در بخش سوخت و سانتریفیوژها مسائل حل شده و مورد دیگر دوره پذیرش محدودیت ها است که درباره آن اختلاف نظر داریم.

وی اضافه کرد: عامل دیگری که در جریان مذاکرات هنوز حل نشده بحث تحریم است و اگر قرار است گامی که ما برمی داریم غیرقابل بازگشت باشد، تحریم ها هم باید غیر قابل بازگشت باشد و این موضوعات اساسی است که اختلاف ها در مورد آن هنوز باقی است.

قائم مقام وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: سیاست دولت این است که اجازه ندهد فضای ظالمانه امنیتی کردن، ایران را از حقوق خودش محروم کند چرا که این شرایط وضعیتی را ایجاد می کرد که حتی به صورت ظالمانه اهداف خود را به پیش ببرند.

وی با بیان اینکه فضای امنیتی به مقدار زیادی شکسته شده است خطاب به دانشجویان ایرانی خارج از کشور گفت: مهمترین وظیفه شما تلاش برای شکستن چنین فضای تحمیلی علیه ایران و کمک به جمهوری اسلامی برای تسخیر قلب ها و مرزها است.

سرمدی با اشاره به تغییرات به وجود آمده در عرصه رسانه ای اظهار داشت: در رسانه های سنتی جنگ غزه به شکل ناجوانمردانه ای منعکس می شود اما شرایط در شبکه های اجتماعی برعکس است به طوری که آنقدر احساسات و عواطف به سمت مردم غزه است که صهیونیست ها تلاش می کنند با ارائه بورس به دانش آموزان در مدارس شکست های خودشان را در این عرصه جبران کنند.

قائم مقام وزیر امور خارجه گفت: اساتید و دانشجویان ما باید قلب ها و مرزها را جذب کنند و این تلاش به اندازه درس خواندن دانشجویان تاثیرگذار است برای اینکه حقوق ملت ایران برای پیشرفت ثبت شود و کشور به شرایطی که شایسته نظام و ملت ایران است برسد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص بازگشایی سفارت و یا دفتر حفاظت از منافع ایران در کانادا اظهار داشت: «دولتی که در حال حاضر در کانادا بر سر کار است ورژن آن چندین برابر بدتر از جورج بوش پسر است و سیاست ها و مواضع دولت کانادا آنقدر خصمانه است که حتی ایجاد دفتر حفاظت از منافع که مطابق با کنوانسیون وین است را با دشواری مواجه کرده است.»

وی همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص منزلت منطقه ای ایران اظهار داشت: قدرت منطقه ای بودن به دو شکل امکان پذیر است یک قدرت مستقل است و یک قدرت دیگر به تبع قدرت بین المللی دیگر وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر عربستان قدرت منطقه ای است که نقش تاثیرگذار و غیرقابل انکاری در منطقه دارد اما قدرت آن تابعی از قدرت بین المللی است اما ایران قدرت مستقلی است که می تواند بر روندها و فرآیندهای منطقه ای تاثیرگذار باشد.

سرمدی تصریح کرد: در حال حاضر هیچ روندی در منطقه بدون تاثیر ایران شکل نمی گیرد و اگر هم شکل بگیرد ناپایدار است و شانس موفقیت روندها در منطقه همراهی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: تلاش دولت برای نشان دادن سیاست متعادل و عقلانی است اما نباید فراموش کرد که در شرایط انتقالی بالا و پایین شدن روابط زیاد است به طوری که بازیگران جدید دنبال جایگاه های جدید هستند و شما شاهد بی ثباتی هستید که به سمت ترتیبات امنیتی جدید و ثبات در آن پیش می رود.

قائم مقام وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره پیشنهاد مسکوت ماندن جزییات مذاکرات ایران و گروه 1+5 اظهار داشت: همه چیز مذاکرات آشکار است اما بنا شد در طول مذاکرات تا زمانی که توافقی کسب نشد در روزنامه ها منعکس نشود و این در جریان مذاکرات امری طبیعی است.

وی اضافه کرد: جریان هایی هستند که تمایل ندارند کار پیش برود و بنابراین مذاکره کنندگان تا زمانی که به توافق نرسیده اند جزییات را پخش نمی کنند.

وی در عین حال گفت: توافق ژنو امر محرمانه ای نداشت و تمام متن آن مشخص شد و ترتیبات اجرایی در آن بیان شده بود.

خبر تکمیل می شود.

سیام ** 2021 ** ل.ا
کد N424718