احتمال دیدار سران ژاپن و چین در نشست ماه نوامبر اَپک

مقام‌های ژاپن و چین در تلاش هستند تا در جریان نشست اپک در ماه نوامبر به میزبانی پکن، رهبران این دو کشور نشستی برگزار کرده و درباره اختلافات ارضی و تاریخ جنگ گفتگو کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چنین اقدامی به منزله تغییر در موضع چین است که پیش‌تر به درخواست شینزوآبه نخست وزیر ژاپن برای برگزاری نشستی در کنفرانس اپک بی‌اعتنایی کرده بود.

به گزارش روزنامه اقتصادی نیکئی ژاپن، شی جینپینگ رئیس جمهوری چین پیشتر در نشستی با حضور یاسوئو فوکودا نخست وزیر سابق ژاپن برای حل اختلافات میان دو کشور برتر آسیا ابراز تمایل کرده بود.

به گزارش این روزنامه ژاپنی، سفر فوکودا در ماه ژوئیه به چین به منظور میانجی‌گری بوده است. در جریان این دیدار، فوکودا پیام شینزوآبه نخست وزیر کنونی ژاپن را برای مذاکره به طرف چینی اعلام کرد و جینپینگ نیز در خصوص روابط دو جانبه ابراز نگرانی کرده و موضعی مثبت برای حل بن‌بست دیپلماتیک میان پکن – توکیو اتخاذ کرده است.

طبق این گزارش، رئیس‌جمهوری چین به شرایط حل بحران اشاره کرده و گفته است که پکن پیش‌تر از برگزاری نشست با آبه امتناع می‌کرد اما اگر وی لحن آشتی‌جویانه برای حل اختلافات ارضی در پیش بگیرد و از معبد جنجالی یاسوکنی بازدید نکند، این امر ممکن می‌شود.

شینزو آبه از زمان روی کار آمدن در اواخر سال 2012 موفق به دیدار با مقام‌های چین نشده است و پس از آن مناسبات دوجانبه به دلیل اختلافات ارضی در دریای چین شرقی و بازدید وی از معبد یاسوکی تیره‌تر شد. چینی‌ها این معبد را نماد نظامی‌گری پیشین ژاپن می‌دانند.

انتهای پیام

کد N424450