تلاش پنهانی عبدالله گل برای کرسی نخست وزیری

ایسنا نوشت:

 گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که عبدالله گل در حال لابی مخفیانه با اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه است تا از تلاشش برای رسیدن به پست نخست وزیری حمایت کنند.

به نوشته روزنامه تودی زمان، خبرهای سیاسی منتشر شده طی روزهای اخیر حاکی از آن است که عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه در حال رایزنی محرمانه با اعضای حزب حاکم ترکیه است تا در صورت پیروزی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری دهم اوت (19 مرداد)، اعضای این حزب از گل برای رسیدن به پست نخست وزیری حمایت کنند.

با این حال اخبار منتشر شده حاکی از آن است که تلاش پنهانی عبدالله گل برای اینکه جای اردوغان را بگیرد با چالش‌هایی رو به رو می‌شود چرا که اردوغان چندان تمایلی به این اقدام ندارد.

تاکنون بسیاری از گزینه‌های احتمالی پست نخست وزیری از جمله احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، مهمت علی شاهین معاون نخست وزیر ترکیه و بینالی یلدیدیم وزیر امور دریایی و حمل و نقل اعلام شده‌اند.

اردوغان که 11 سال است پست نخست وزیری را بر عهده دارد، گفته است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد تا قدرت خود را افزایش داده و در واقع نخست وزیر آتی را "عروسک خیمه شب بازی" کند.

با این حال طبق گزارش‌های جدید، عبدالله گل تلاش دارد تا در معادلات سیاسی باقی بماند و این کار را از طریق حامیانش در حزب حاکم ترکیه انجام دهد.

برخی از سیاستمداران برجسته در حزب حاکم ترکیه از جمله بولنت آرینچ معاون نخست وزیر ترکیه حمایت علنی خود را از گل اعلام کرده‌اند. آرینچ در سخنرانی ماه ژوئن خود گفت: هیچ تمایلی برای تصدی پست نخست وزیری در صورت پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ندارد اما از عبدالله گل حمایت می‌کند.

52261

کد N422811