درگیری مجدد ارمنستان و آذربایجان در قره باغ 5 کشته برجا گذاشت

آمریکا اروپا

درگیری جدید نیروهای نظامی ارمنستان و آذربایجان در قره باغ کوهستانی موجب کشته شدن دست کم پنج نفر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، آذربایجان از کشته شدن چهار نظامی خود در درگیریهای جدید با ارمنستان خبر داد.

در این درگیری ها گویا یک نفر از نظامیان ارمنستان نیز کشته شده و این در حالی است که میانجی گران بین المللی درباره افزایش تنش ها در این منطقه هشدار داده اند.

درگیری های جدید که روز گذشته (شنبه) بین دو کشور شکل گرفت پس از ادعای آذربایجان مبنی بر کشته شدن هشت نفر از نظامیان این کشور در درگیری های هفته گذشته آغاز شد.

در پی بالا گرفتن تنش ها میان آذربایجان و ارمنستان، آمریکا و روسیه نسبت به افزایش سطح خشونت ها در منطقه قره باغ کوهستانی ابراز نگرانی کرده اند.

آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۸۸ بر سر قره باغ با یکدیگر تنش دارند و حتی با هم وارد جنگ نیز شده اند. جنگ قره باغ جنگی بود که از فوریه ۱۹۸۸ تا مارس ۱۹۹۴ در ناحیه قره‌باغ، واقع در جنوب غربی جمهوری آذربایجان، بین اکثریت ارمنی ساکن با پشتیبانی ارمنستان و جمهوری آذربایجان رخ داد.

با بالاگرفتن درگیری، هرکدام از طرفین سعی در پاکسازی قومی مناطق تحت تصرف خود از نژاد دیگر کردند. از این رو ۲۳۰٬۰۰۰ ارمنی ساکن آذربایجان و ۸۰۰٬۰۰۰ آذری مجبور به مهاجرت از ارمنستان و مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان شدند.

بحبوحهٔ اصلی جنگ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در اواخر زمستان سال ۱۹۹۲ آغاز شد و بلافاصله میانجیگری های بین المللی آغاز شد. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه ابتکار عمل را در دست گرفت و مذاکرات مستقیمی را با طرفین درگیر انجام داد اما هیچ یک از طرفین حاضر به تن دادن به رای هیأت میانجی نشد.