حاضری: با اجرای کامل قانون اساسی می‌توان همه احزاب را زیر چتر نظام حفظ کرد

احزاب,انجمن اسلامي مدرسين,قانون اساسي

یک عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت:‌ با اجرای کامل قانون اساسی و وجود نهادهای فراجناحی و بی‌طرف برای حل اختلافات سیاسی می‌توان همه احزاب، گروه‌ها و فعالان سیاسی را زیر چتر نظام حفظ کرد.

علی‌محمد حاضری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه "همه گروه‌ها و جریانات سیاسی باید همه اصول قانون اساسی کشور را مبنا قرار دهند"، اظهار کرد: نباید تنها به بخشی از قانون اساسی توجه کرد و بخشی از آن را نادیده گرفت؛ چراکه در این صورت جذب حداکثری فعالان و احزاب سیاسی محقق نمی‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه افزود: اگر میثاق‌های ملی مبنای تعامل احزاب و گروه‌های سیاسی قرار گیرد و همگان بر اساس این اصول عمل کنند و از تنگ‌نظری و تفسیرهای محدود از این میثاق‌ها خودداری کنند، می‌توان همه سلایق را در چارچوب نظام جای داد.

وی همچنین با بیان اینکه "در این شرایط همه سلایق سیاسی می‌توانند با تعامل و تحمل یکدیگر در چارچوب نظام عمل کنند"، خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی باید اصل را بر تعامل و گفت‌و‌گو برای حل اختلافات قرار دهند. در این شرایط بستر برای فعالیت همگان حتی منتقدان فراهم می‌شود. در واقع منتقدان باید این گونه احساس کنند که می‌توانند از مسیرهای قانونی و مسالمت‌آمیز انتقادات خود را بیان کنند و در این شرایط آنها مسیرهایی با هزینه‌های بیشتر را انتخاب نمی‌کنند؛ بنابراین باید شرایطی را فراهم آورد که فعالان سیاسی روش‌های مسالمت‌آمیزی را برای فعالیت انتخاب کنند.

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها همچنین گفت: از سوی دیگر باید نهادهای فراجناحی و داوری بی‌طرف هم وجود داشته باشد که آنها در اختلاف‌های سیاسی ذی‌حق نباشند. در کشورهایی که چنین نهادهای قضایی وجود دارد، همواره اختلافات سیاسی به آنها ارجاع داده می‌شود.

حاضری در پایان تصریح کرد: در چنین شرایطی چون این نهادها بی‌طرفی و فراجناحی بودن خود را اثبات کرده‌اند، به عنوان یک مرجع بی‌طرف برای حل اختلاف‌ها و تعارضات سیاسی انتخاب می‌شوند و همه جریان‌های سیاسی تصمیمات این نهادها را می‌پذیرند.

انتهای پیام

کد N422082