صدور حکم بازداشت میخائیل ساکاشویلی

دادگاهی در تفلیس، پایتخت گرجستان حکم بازداشت پیش از دادگاه رئیس‌جمهوری سابق این کشور را برای دوره‌ای از تحقیقات علیه او که به سوء‌استفاده از قدرت متهم است، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دفتر دادستان اصلی گرجستان پیشتر میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان را به سوء‌استفاده از مقامش متهم کرد. گفته می‌شود که ساکاشویلی اکنون در نیویورک است. پس از این اتهام، قضات طرحی را به دادگاه شهری تفلیس ارائه دادند تا ساکاشویلی را بازداشت کنند.

یکی از سخنگویان دفتر دادستانی با اعلام اینکه حکم دادگاه تفلیس مبنی بر بازداشت ساکاشویلی "عادلانه و موجه" است، گفت: در ماه‌های اخیر، ساکاشویلی مکررا تماس‌های دفتر دادستانی کل را برای حضورش در تعدادی از دادگاه‌های محاکمه مهم نادیده گرفته و درخواست برای بازجویی از طریق اسکایپ را رد کرده است.

در همین حال وکیل ساکاشویلی حکم دادگاه را "بی‌اعتبار" دانست و گفت، درخواست تشکیل یک دادگاه بالاتر برای تصمیم‌گیری در این زمینه خواهد داد.

دفتر دادستانی کل گرجستان اعلام کرد، ساکاشویلی در ماه مارس به عنوان شاهد در تعدادی از پرونده‌ها احضار شده است و به ویژه برای پرونده مرگ زوراب ژوانیا، نخست‌وزیر سابق گرجستان، پرونده عملیات ویژه سرکوب شورش نیروهای مسلح گرجستان در موخرووانی در سال 2009، فعالیت‌های غیرقانونی علیه خانواده بدری پاتارکاتسیشویلی و سایر پرونده‌ها احضار شد.

پیش از این گفته شده بود که ساکاشویلی در اوکراین اقامت دارد؛ جایی که بنا به گفته بعضی از آغاز سال جاری به عنوان یک مشاور غیررسمی برای دولت اوکراین در آن مشغول فعالیت است. ساکاشویلی هفته گذشته با شبکه دو تلویزیون گرجستان از بوداپست گفت‌وگو کرد و گفت، تحقیقات قضات از پیش بر علیه اوست. او با اعلام این نکته که قصدی برای پایان دادن به فعالیت‌های سیاسی کنونی خود ندارد، گفت: واضح است که برخی از فعالیت‌های فعلی من در رابطه با حوادث اوکراین ترسیده‌اند.

وی افزود: من اخیرا از آلبانی‌ها بازدید کردم و اکنون به دعوت نخست‌وزیر مجارستان در بوداپست به سر می‌برم و در نظر دارم تا از تعدادی دیگر از کشورها در آینده نزدیک بازدید کنم. وی تاکید کرد: من به دنبال پناهندگی سیاسی نیستم و به آن نیازی ندارم.

ساکاشویلی در مصاحبه دیگری با شبکه دو تلویزیون گرجستان از نیویورگ گفت که قصدی برای همکاری با ماموران تحقیق گرجستان ندارد و برای بازجویی حاضر نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N421583