درگیری سنگین کردها و داعش در موصل

تسنیم نوشت:

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع اقلیم کردستان عراق از وقوع درگیری‌های سنگین بین نیروهای پیشمرگه این اقلیم و عناصر داعش در شمال شهر موصل خبر داد.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ منابعی در کردستان عراق اعلام کردند که نظامیان این اقلیم در نبردهای شدید خود با نیروهای داعش و هنگام دفع حمله آن‌ها به یک تأسیسات نفتی و یک سد در نزدیکی شهر موصل 14 تن از اعضای خود را از دست دادند.
به گفته یک مقام اتحادیه میهنی کردستان عراق، نیروهای داعش که شهر موصل را در کنترل خود دارند، روز گذشته (جمعه) به یک ایست بازرسی نیروهای پیشمرگه در "زومار" حمله کردند که در پی آن یک نبرد سنگین بین طرفین رخ داد.
به گفته وی 14 تن از نیروهای پیشمرگه کشته شدند، آماری که از سوی یک مقام ارشد نظامیان کرد نیز تأیید شده است.
این مقام اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد که نیروهای پیشمرگه همچنین حدود 100 تن از عناصر داعش را کشته و 38 تن را طی این نبرد که چندین ساعت به طول انجامیده دستگیر کرده‌اند.
زومار یک شهر کردنشین کوچک در شمال غرب موصل است که پیشتر تحت کنترل دولت مرکزی این کشور قرار داشت اما پس از فروپاشی واحدهای امنیتی و نظامی دولت مرکزی در شمال این کشور تحت کنترل پیشمرگه‌ها قرار گرفت.
عناصر داعش که پیشتر مناطق شرقی و مرزی سوریه را در کنترل خود داشته، در نهم ژوئن گذشته با یک یورش سهمگین موصل، دومین شهر بزرگ عراق را به تصرف کردند.
اما در مقابل بسیاری از نیروهای دولتی در مقابل این یورش عقب‌نشینی کرده و یا از هم فروپاشیدند و نیروهای پیشمرگه نیز با استفاده از موقعیت و خلا امنیتی پیش آمده بسیاری از مناطق مورد منازعه خود و دولت مرکزی عراق را به کنترل خود درآوردند.

5252

کد N421526