مدیرکل زندان‌های استان کرمان:

فضای فیزیکی زندان‌ها جوابگوی زندانیان نیست

زندان,دادگستري كرمان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان گفت: فضای فیزیکی زندان‌ها جوابگوی جمعیت فعلی زندانیان نیست، اما با استفاده از اعتبارات داخلی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ساخت اندرزگاه های جدید تا سر حد امکان این نقیصه برطرف شده است.

علی ولی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، اظهار کرد: اکنون 50 نیروی آموزش دیده و متخصص امور فرهنگی در راستای ارتقای بنیه دینی، مذهبی و اعتقادی مددجویان زندان‌ها تلاش می‌کنند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان ادامه داد: ساخت مجتمع آموزشی با ظرفیت 650 نفر در زندان مرکزی کرمان، ایجاد دارالقرآن در تمامی زندان‌ها، ایجاد کتابخانه و مدرسه بزرگسالان در بسیاری از زندان‌ها و ایجاد اتاق های مثبت اندیشی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی در زندان‌ها به‌شمار می رود.

ولی‌نیا حضور مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی در جمع اعضای شورای فرهنگ عمومی را از دیگر اقدامات فرهنگی برشمرد و اظهار کرد: در تمامی زندان‌های استان کرمان، تاکید جدی بر رفع بی‌سوادی مددجویان وجود دارد و سوادآموزی به صورت الزامی برای مددجویان بی‌سواد انجام می‌شود.

وی با اشاره به رسالت‌های متعدد سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، بیان کرد: اصلاح و تربیت مددجویان و بازگشت شرافتمندانه آنها به خانواده و جامعه، حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی مددجویان، صیانت از خانواده‌های مددجویان، حفظ و نگهداری زندانیان، ایجاد بسترهای لازم بهداشتی، فرهنگی و اشتغال و حرفه‌آموزی برای آنها و حمایت‌های مادی و معنوی از مددجویان آزاد شده، از جمله این رسالت‌ها به‌شمار می‌رود.

ولی‌نیا تصریح کرد: به منظور ارتقای سلامت روحی و روانی مددجویان زندان‌ها، در گام نخست، برخورد صحیح با مددجویان در تمام زندان‌ها مور تاکید قرار گرفته و اکنون زندانبانان به زندانیان به چشم یک امانت نگاه می‌کنند و فارغ از نوع جرم و بزه آنها، به رسالت‌های خود در امر اصلاح و تربیت مددجویان می‌پردازند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان ادامه داد: در سطح زندان‌های استان کرمان با ایجاد کلینیک‌های مثلثی و درمان رایگان زندانیان از اعتیاد به مواد مخدر نسبت به بالا بردن روحیه زندانیان اقدامات شایسته‌ای انجام شده است.

وی افزود: واحد مددکاری اجتماعی و واحد روان‌درمانی نیز در زندان‌های استان کرمان راه‌اندازی شده که در راستای تقویت روحی زندانیان فعالیت‌های متعددی انجام می‌شود و نسبت به رفع مشکلات قضایی و اجتماعی زندانیان گام‌های موثری برمی‌دارند.

این مقام قضایی با تاکید بر این مطلب که بیکاری، موجب ایجاد بسیاری از مشکلات می‌شود، عنوان کرد: با امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد با ادارات آموزش فنی و حرفه‌ای و صنایع دستی، 7 هزار نفر از مددجویان زندان‌ها آموزش‌های اشتغال و حرفه‌آموزی را فرا گرفته‌اند و 5 هزار و 700 نفر موفق به دریافت کارت مهارت شده‌اند.

وی تاکید کرد: فضای فیزیکی زندان‌های استان جوابگوی جمعیت فعلی زندانیان نیست، اما با درایتی که در این خصوص انجام شده و با استفاده از اعتبارات داخلی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بنا به نیاز روز در سطح زندانها اقدام به ساخت اندرزگاه های جدید و تغییر در کاربری فضاهای موجود تا سر حد امکان این نقیصه برطرف شده است.

وی گفت: هم اکنون در سطح استان کرمان وضعیت بهداشتی و رفاهی زندان‌ها در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و امید است که روزی شاهد وجود حداقل افراد زندانی در زندانها باشیم.

انتهای پیام

کد N421409