۰
مدیرکل زندان‌های استان کرمان:

فضای فیزیکی زندان‌ها جوابگوی زندانیان نیست

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
زندان,دادگستري كرمان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان گفت: فضای فیزیکی زندان‌ها جوابگوی جمعیت فعلی زندانیان نیست، اما با استفاده از اعتبارات داخلی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و ساخت اندرزگاه های جدید تا سر حد امکان این نقیصه برطرف شده است.

علی ولی‌نیا در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر، اظهار کرد: اکنون 50 نیروی آموزش دیده و متخصص امور فرهنگی در راستای ارتقای بنیه دینی، مذهبی و اعتقادی مددجویان زندان‌ها تلاش می‌کنند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان ادامه داد: ساخت مجتمع آموزشی با ظرفیت 650 نفر در زندان مرکزی کرمان، ایجاد دارالقرآن در تمامی زندان‌ها، ایجاد کتابخانه و مدرسه بزرگسالان در بسیاری از زندان‌ها و ایجاد اتاق های مثبت اندیشی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه فرهنگی در زندان‌ها به‌شمار می رود.

ولی‌نیا حضور مدیرکل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی در جمع اعضای شورای فرهنگ عمومی را از دیگر اقدامات فرهنگی برشمرد و اظهار کرد: در تمامی زندان‌های استان کرمان، تاکید جدی بر رفع بی‌سوادی مددجویان وجود دارد و سوادآموزی به صورت الزامی برای مددجویان بی‌سواد انجام می‌شود.

وی با اشاره به رسالت‌های متعدد سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، بیان کرد: اصلاح و تربیت مددجویان و بازگشت شرافتمندانه آنها به خانواده و جامعه، حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی مددجویان، صیانت از خانواده‌های مددجویان، حفظ و نگهداری زندانیان، ایجاد بسترهای لازم بهداشتی، فرهنگی و اشتغال و حرفه‌آموزی برای آنها و حمایت‌های مادی و معنوی از مددجویان آزاد شده، از جمله این رسالت‌ها به‌شمار می‌رود.

ولی‌نیا تصریح کرد: به منظور ارتقای سلامت روحی و روانی مددجویان زندان‌ها، در گام نخست، برخورد صحیح با مددجویان در تمام زندان‌ها مور تاکید قرار گرفته و اکنون زندانبانان به زندانیان به چشم یک امانت نگاه می‌کنند و فارغ از نوع جرم و بزه آنها، به رسالت‌های خود در امر اصلاح و تربیت مددجویان می‌پردازند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان ادامه داد: در سطح زندان‌های استان کرمان با ایجاد کلینیک‌های مثلثی و درمان رایگان زندانیان از اعتیاد به مواد مخدر نسبت به بالا بردن روحیه زندانیان اقدامات شایسته‌ای انجام شده است.

وی افزود: واحد مددکاری اجتماعی و واحد روان‌درمانی نیز در زندان‌های استان کرمان راه‌اندازی شده که در راستای تقویت روحی زندانیان فعالیت‌های متعددی انجام می‌شود و نسبت به رفع مشکلات قضایی و اجتماعی زندانیان گام‌های موثری برمی‌دارند.

این مقام قضایی با تاکید بر این مطلب که بیکاری، موجب ایجاد بسیاری از مشکلات می‌شود، عنوان کرد: با امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد با ادارات آموزش فنی و حرفه‌ای و صنایع دستی، 7 هزار نفر از مددجویان زندان‌ها آموزش‌های اشتغال و حرفه‌آموزی را فرا گرفته‌اند و 5 هزار و 700 نفر موفق به دریافت کارت مهارت شده‌اند.

وی تاکید کرد: فضای فیزیکی زندان‌های استان جوابگوی جمعیت فعلی زندانیان نیست، اما با درایتی که در این خصوص انجام شده و با استفاده از اعتبارات داخلی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بنا به نیاز روز در سطح زندانها اقدام به ساخت اندرزگاه های جدید و تغییر در کاربری فضاهای موجود تا سر حد امکان این نقیصه برطرف شده است.

وی گفت: هم اکنون در سطح استان کرمان وضعیت بهداشتی و رفاهی زندان‌ها در وضعیت قابل قبولی قرار دارد و امید است که روزی شاهد وجود حداقل افراد زندانی در زندانها باشیم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.