مقامات آمریکایی: عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی با موفقیت همراه بوده است

بنا به اعلام مقامات آمریکایی، عملیات ارتش پاکستان علیه شبه نظامیان که شش هفته پیش در "فتا" آغاز شد، در از بین بردن گروه‌های شبه نظامی وزیرستان شمالی موفق شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه داون، مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه لس آنجلس تایمز اعلام کردند که با وجود این موفقیت‌ها همچنان برای تصمیم گرفتن درباره موفقیت این عملیات در رسیدن به اهدافش زود است.

به گفته این مقامات، مدرک موفقیت این عملیات فرصت ندادن به گروه‌هایی چون شبکه حقانی برای احیا و اجرای مجدد حملات علیه نیروهای تحت رهبری آمریکا در افغانستان یا مکان‌های دیگر است.

در این گزارش آمده است، دولت پاکستان پیش از این گروه‌های شبه نظامی مانند حقانی را نادیده گرفته و یا به آن‌ها اجازه بازگشت به مرزهای این کشور را می‌داده است.

به گزارش روزنامه لس آنجلس تایمز، در یک سلسله دیدار بین مقامات آمریکایی و مقامات ارشد پاکستانی در ماه ژوئیه مقامات دولت اوباما، پاکستان را برای اطمینان یافتن از عدم فرار شبکه حقانی از عملیات‌ فعلی تحت فشار قرار داده است.

یک مقام ارشد آمریکایی به این روزنامه گفت: ما همچنان به مقامات پاکستان می‌گوییم که باید تمامی گروه‌های تروریستی را تحت پیگیرد قرار دهند و به انتخاب گروه‌ها نپردازند.

با این حال، مقامات پاکستانی به همتایان آمریکایی خود اطمینان دادند که هیچ گروه شبه نظامی از گزند این عملیات در امان نخواهند بود.

اما مقامات پاکستانی همچنین اعلام کردند که به علت پوشش گسترده این عملیات در رسانه‌ها برخی از شورشیان منطقه را پیش از آغاز این حمله ترک کرده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: با این حال مقامات آمریکایی، عکس و یا هیچ مدرک تصویری مبنی بر مورد هدف قرار گرفتن مستقیم شبکه حقانی دریافت نکرده‌اند.

ارتش آمریکا شبکه حقانی را به عنوان یکی از با تجربه‌ترین گروه‌های شبه نظامی در حال جنگ در افغانستان می‌داند. این گروه به رهبری سراج الدین حقانی شاخه‌ای از گروه طالبان است اما به نظر می‌رسد ارتباط نزدیک‌تری با رهبری مرکزی القاعده دارد.

پیش از این یکی از سخنگویان سرویس اطلاعاتی افغانستان ادعا کرد، تشکیلات امنیتی پاکستان شورشیان حقانی را پیش از آغاز این حملات به مکان امنی منتقل کرده است.

در همین حال وزیر خارجه پاکستان از افغانستان خواست تا عملیاتی را علیه شبه نظامیانی که از مرزهای پاکستان به این کشور می‌گریزند انجام دهد.

انتهای پیام

کد N421322