دو زندانی آمریکایی در کره شمالی منتظر کمک دولت واشنگتن

دو توریست آمریکایی که به جرایم "ضد دولتی" در کره شمالی متهم شده‌اند، اعلام کردند احتمالا به زودی محاکمه می‌شوند و از دولت آمریکا خواستند تا برای آزادی‌شان تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دو گردشگر آمریکایی پس از سه ماه بازداشت در اولین مصاحبه خود به آسوشیتدپرس گفتند، در وضعیت سلامتی مناسبی قرار دارند و در این مدت به خوبی با آن‌ها رفتار شده است.

"متیو تاد میلر" و "جفری ادوارد فول" به این شرط که محل مصاحبه فاش نشود، اجازه مصاحبه یافتند.

فول گفت، وحشت او از موقعیتش زمانی که به دادگاه برود بسیار بیشتر خواهد بود.

او گفت: آینده برای من بسیار تاریک است، نمی‌دانم بهترین سناریویی که رخ خواهد داد چیست، اما من برای رهایی از این موقعیت به کمک نیاز دارم و در این باره از دولت آمریکا درخواست کمک و اعتنا می‌کنم.

مشخص نبود که این دو آمریکایی احساسات واقعی خود را می‌گفتند یا مجبور به گفتن این سخنان بودند.

دولت کره شمالی معتقد است که این دو فعالیت‌های "خصمانه" انجام داده‌اند که مشخص می‌کند "تروریست" هستند. مقامات کره سمالی در نظر دارند برای این دو آمریکایی دادگاهی تشکیل دهند اما هنوز مشخص نیست که این دو چه اقدام غیرقانونی یا خصمانه انجام داده‌اند یا با چه مجازاتی روبه‌رو می‌شوند. زمان برگزاری این دادگاه نیز مشخص نیست.

فول در آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شد. او مظنون به گذاشتن یک کتاب مقدس در یک کلوب شبانه در بندر شمالی شهر چونگبین است اما سخنگوی خانواده فول گفت، این مرد 56 ساله در ماموریتی برای کلیسای خود نبوده است.

فول درباره دادگاه خود گفت: تشکیل این دادگاه نزدیک است. شاید حدود یک ماه آینده.

وکیل فول نیز ضمن ابراز نگرانی عمیق خانواده فول گفت، آن‌ها در حال جمع‌آوری اطلاعات هستند و روز دوشنبه اعلامیه‌ای را منتشر خواهند کرد.

اطلاعات درباره میلر و یا درباره جرم مشخص او بسیار کمتر است.

رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد، این مرد 24 ساله 10 آوریل و با ویزای توریستی وارد این کشور شده اما در فرودگاه ویزای خود را پاره کرده و خواسته تا پناهنده این کشور شود.

تعداد زیادی از توریست‌های غربی در ماه آوریل برای شرکت در مسابقه سالانه ماراتن پیونگ یانگ و وقایع مرتبط به آن وارد این کشور شدند.

میلر درباره دادگاهش گفت: من منتظرم تا به زودی برای جرمم به دادگاه بروم و به زندان فرستاده شوم. من از دولت آمریکا بارها درخواست کمک کردم اما هیچ پاسخی دریافت نکردم.

دولت کره شمالی، یک آمریکایی دیگر را نیز از نوامبر 2012 بازداشت کرده است. "کنت بائه" یک مبلغ مذهبی 46 ساله است که به علت اقدامات خصمانه علیه دولت کره شمالی در حال گذراندن محکومیت 15 سال کار در اردوگاه کار اجباری است.

دولت کره شمالی در گذشته منتظر ورود مقامات آمریکایی به این کشور برای تضمین آزادی برخی از زندانیان آمریکایی بود. میلر و فول هر دو معتقدند که دخالت مقامات ارشد واشنگتن برای آزادی آن‌ها لازم است.

دولت آمریکا نیز بارها نماینده خود را برای مسائل حقوق بشر و بخششی برای بائه و سایر زندانیان آمریکایی به پیونگ یانگ فرستاده است اما تاکنون توفیقی نیافته است.

در ماه مارس، دولت کره شمالی یک مبلغ مذهبی استرالیایی را که برای گسترش مسیحیت به این کشور سفر کرده بود، پس از عذرخواهی و درخواست بخشش به کشورش برگرداند.

انتهای پیام

کد N421312