تاکید مسکو بر تعهدش در قبال معاهده موشک‌های اتمی

ژنرال ارشد ارتش روسیه به رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که مسکو به تعهدات خود در قبال معاهده موشک‌های اتمی میان‌برد پایبند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، والری گراسیموف، ژنرال ارشد ارتش روسیه در گفتگوی تلفنی با مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرد که روسیه به تعهدات خود در باره معاهده موشک‌های اتمی میان برد پایبند است و آن را نقض نکرده است.

این تاکید درپی متهم کردن مسکو به نقض این معاهده از سوی آمریکا مطرح شده است. اتهامات واشنگتن به روسیه میان این دو رقیب دوران جنگ سرد در پی بحران اوکراین افزایش یافته و باعث تشدید تنش‌ها میان مسکو و واشنگتن شده است.

واشنگتن می‌گوید روسیه این معاهده را که مصوب 1988 است، نقض کرده است. براساس این معاهده، موشک‌های کروز مستقر در زمین با برد 500 تا 5500 کیلومتر بایستی نابود شوند. آمریکا خواستار مذاکرات در سطح مقام‌های عالی‌رتبه برای بررسی پایبندی به تعهدات از جانب روسیه شده است.

البته مشخص نیست که گفتگوی تلفنی این دو مقام ارشد آمریکا و روسیه بخشی از این مذاکرات بوده یا خیر.

در همین راستا، وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که مسکو نیز علیه آمریکا به خاطر نقض این معاهده شکایت تنظیم کرده است.

واشنگتن درباره چگونگی نقض این معاهده توسط روسیه به ذکر جزئیات نپرداخته است اما نیویورک تایمز در ژانویه 2014 گزارش داد که واشنگتن به شرکای ناتوی خود گفته که روسیه یک موشک کروز مستقر در زمین آزمایش کرده است.

انتهای پیام

کد N421280