در گفتگو با مهر اعلام شد:

لایحه دولت برای احزاب جایگزین طرح مجلس می‌شود/ ادغام بندهای مهم طرح مجلس در لایحه

احزاب و تشکلها

یک نماینده مجلس عضو کمیسیون ماده 10 احزاب، با بیان اینکه مجلس از لایحه جامع احزاب سیاسی دولت استقبال می کند، گفت: اگر دولت تا یک ماه آینده لایحه خود را به مجلس تقدیم کند، لایحه دولت با طرح مجلس ادغام و بندهای مهم طرح فعایت احزاب مجلس در لایحه گنجانده می شود.

احمد بخشایش در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مسکوت ماندن طرح فعالیت احزاب در مجلس شورای اسلامی گفت: ما قبل از بررسی این طرح در صحن علنی منتظر لایحه جامع تشکل ها و احزاب سیاسی دولت بودیم اما این لایحه به مجلس نیامد.

عضو کمیسیون ماده 10 احزاب، گفت: قانون فعلی فعالیت احزاب با خلاءهای قانونی مواجهه بود که باید برای انتخابات پیش رو رفع می شد؛ بنابراین مجلس شورای اسلامی خود وارد عمل شد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: گاهی یک نفر، عضو فعال و تاثیرگزار دو - سه حزب می شد و در زمان انتخابات دو سه نفر ائتلاف تشکیل می دادند و برای کل احزاب تصمیم گیری می کردند؛ لذا ضرورت داشت که به قوانین و آئین نامه های احزاب سروسامانی داده شود و مجلس نیز در این زمینه واد عمل شد تا این خلاءهای قانونی برطرف شود.

بخشایش در پاسخ به این سوال که سخنگوی وزارت کشور خبر از تقدیم لایحه احزاب به مجلس تا یک ماه دیگر داده است، مجلس طرح خود را بررسی می کند یا لایحه دولت را؟ گفت: الان طرح برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها رفته است و در کمیته های تخصصی این کمیسیون بررسی مجدد می شود. اگر دولت تا یک ماه آینده لایحه خود را به مجلس تقدیم کند، بندهای مهم طرح مجلس در لایحه دولت می آید. یعنی لایحه دولت با طرح مجلس ادغام و موارد مهم طرح مجلس در لایحه دولت گنجانده خواهد شد.

نماینده اردستان در مجلس خاطرشان کرد: ما از لایحه دولت در مورد فعالیت احزاب استقبال می کنیم چراکه اگر دولت خود لایحه بیاورد اراده ای هم برای اجرای کردن این قوانین خواهد داشت و از نظر مالی نیز برای اجرای قانون مشکلی به وجود نخواهد آمد.