آمریکا، "لشکر طیبه" را همتراز القاعده معرفی کرد

آمريكا,پاكستان

دولت آمریکا دراقدامی برای اعلام همبستگی با هند، گروه "لشکر طیبه" را همتراز القاعده دانست و متعهد شد تا برای ریشه‌کن کردن هر دوی آن‌ها با دهلی‌نو همکاری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری نیشن، دو کشور آمریکا و هند در بیانیه مشترکی که همزمان در واشنگتن و دهلی‌نو منتشر شد، تاکید کردند که پاکستان باید عاملان حمله تروریستی به بمبئی را به پای میز محاکمه بکشاند.

در این بیانیه واشنگتن به دهلی‌نو اطمینان داد که به دنبال اصلاحات در شورای امنیت است تا در آن هند به عنوان عضو دائم حضور داشته باشد.

دو طرف تاکید کردند که با تهدید مشترک تروریسم روبه‌رو هستند و برای افزایش تلاش‌ها برای مبارزه با آن متعهد شدند.

آن‌ها همچنین برای پایان استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی، تروریسم هسته‌ای و جرائم بین مرزی متعهد شدند و قرار است با سواستفاده از اینترنت برای اهداف تروریستی مقابله کنند. این بیانیه پس از پنجمین نشست گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا – هند در دهلی نو اعلام شد. نشست روز پنج‌شنبه به ریاست جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند برگزار شد.

در این بیانیه آمده است: این رهبران از پاکستان می‌خواهند تا برای مجازات عاملان حمله تروریستی بمبئی در نوامبر سال 2008 همکاری کند. آن‌ها همچنین تمام اشکال تروریسم را محکوم کرده و بار دیگر بر تعهد خود برای حذف پناهگاه‌های امن تروریست‌ها و مختل کردن فعالیت شبکه‌های تروریستی از جمله القاعده و لشکر طیبه تاکید کردند. این اولین سفر هیات عالی‌رتبه آمریکا به هند از زمان انتخاب نارندرا مودی نخست وزیر هند بود. دو طرف همچنین بر اجرای طرح مودی برای بهبود روابط دو جانبه آمریکا – هند تاکید کردند.

انتهای پیام

کد N420837