جمهوری آذربایجان یک فعال حقوق بشر را به جاسوسی برای ارمنستان متهم کرد

دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی فوری "لیلا یونس"، فعال حقوق بشری و همسرش و همچنین لغو اتهامات وارد شده علیه آن‌ها شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات جمهوری آذربایجان لیلا یونس، فعال برجسته حقوق بشر را به خیانت و همکاری با آژانس‌های جاسوسی ارمنستان متهم کرده‌اند و آمریکا و گروه‌های حقوق بشر به شدت نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده‌اند.

دفتر دادستان کل جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای گفت: مشخص شده که لیلا یونس و عارف یونس، همسر او در سال 2002 میلادی رئوف میرقدیرف، خبرنگار را برای جاسوسی آموزش داده‌اند و از آن زمان تاکنون چندین بار سفرش به ارمنستان را ترتیب داده‌اند.

دفتر دادستان کل جمهوری آذربایجان در این بیانیه مدعی شده که عارف یونس، تحلیل‌گر سیاسی مستقل چندین بار به این سفرها پیوسته و در آنجا با مقام‌های اطلاعاتی ارمنستان دیدار کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است، میرقدیرف که در آوریل سال جاری میلادی دستگیر و به خیانت متهم شده به لیلا و عارف یونس در رساندن عکس‌هایی از نقشه‌هایی که محل یگان‌های نظامی، فرودگاه‌های نظامی و دیگر سایت‌های استراتژیک را نشان می‌دادند به مقام‌های اطلاعاتی ارمنستان کمک کرده است.

وکیل لیلا یونس گفت: موکل 57 ساله‌اش در روز چهارشنبه به خیانت، فرار مالیاتی، تخلفات متعدد و جعل اسناد و مدارک متهم شده است. شوهر 59 ساله لیلا یونس نیز به خیانت و تخلف متهم شده است.

لیلا یونس، منتقد شدیداللحن سوابق حقوق بشری جمهوری آذربایجان، رئیس یکی از گروه‌های حقوق بشری جمهوری آذربایجان موسوم به "موسسه صلح و دموکراسی" در باکو است.

سازمان ملل گفت: این اتهامات به شدت نگران کننده و بیانگر محدودیت‌های بیشتر بر فعالیت‌های صلح‌آمیز مدنی در جمهوری آذربایجان است.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از باکو خواست تا محاکمه منصفانه برای آن‌ها را تضمین کند و اجازه دهد تا آن‌ها طبق تعهدات بین‌المللی حقوق بشر آزادانه دیدگاه‌های خودشان را مطرح کنند.

گروه‌های حقوق بشر می‌گویند، دولت جمهوری آذربایجان از زمان روی کار آمدن الهام علی‌اف علیه مخالفان دست به اعمال زور زده‌اند.

انتهای پیام

کد N420836