جعفرزاده با تاکید بر ناکارآمدی ابزار تحقیق و تفحص پیشنهاد کرد؛

معاونت تخصصی بازرسی و نظارت در مجلس تشکیل شود

تحقیق و تفحص

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد: معاونت تخصصی بازرسی و نظارت با حضور معتمدین و نیروهای مجرب سازمان ها و دستگاه ها در مجلس تشکیل شود و نمایندگان ابهامات و ایرادات وزارتخانه ها و سازمان ها را از طریق این معاونت پیگیری کنند.

«غلامرضا جعفرزاده ایمن آبادی» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره دستاورد گزارش های تحقیق و تفحص مجلس گفت: تحقیق و تفحص هایی که در آن مشارکت داشته ام با وجود صرف هزینه و زمان زیاد، عمدتا به دلیل نبود ساختار و سازمان مشخص منجر به نتیجه نشده است.

وی، هزینه های هر گزارش تحقیق و تفحص در مجلس را براساس پیش بینی ها حداقل 300 میلیارد تومان بیان کرد و یادآور شد:

کمتر از آن تحقیق و تفحص نیست.

نماینده مردم رشت در مجلس با بیان این که به دنبال ارایه درخواست های تحقیق و تفحص در مجلس، برخی دستگاه ها و سازمان ها مطالبات و ایراداتی را مطرح می کنند، افزود: نهادهای دولتی و خصوصی هم ظرفیت تحقیق و تفحص و بازرسی را ندارند و هجمه های غیر اخلاقی بر علیه مجلس وارد می کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شیوه کار در این باره اشتباه است، معاونت تخصصی بازرسی و نظارت بر دستگاه ها باید در مجلس ایجاد شود تا نمایندگان ابهامات، سوالات و ایرادات خود را از طریق آن پیگیری کنند.

جعفر زاده افزود: رییس مجلس می تواند تیمی متشکل از نیروهای مجرب دستگاه ها را برای عضویت در این معاونت تشکیل دهد و اگر نمایندگان به موارد تخلفی برخورد کردند از طریق این معاونت اقدام و نتایج آن را برای رسیدگی به قوه قضاییه ارسال کنند.

وی در پاسخ به این سوال که دیوان محاسبات چه نقشی از وظیفه نظارتی مجلس را برعهده دارد، گفت: دیوان محاسبات بر عملکرد بودجه ای و مالی دولت نظارت می کند.

این در حالی است که عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بر این باور است که گزارش های تحقیق و تفحص در خانه ملت با کیفیت یکسانی انجام نمی شود.

«محمد قسیم عثمانی» تصریح کرد: بعضی از این تحقیق و تفحص ها در مجلس با کیفیت بالا انجام شده و منجر به نتایج خوبی هم می شود ولی در اغلب اوقات نگاه ها و انگیزه ها غیر از نظارت است و ملاحظات دیگری مبنای تحقیق و تفحص است.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحقیق و تفحص در مجلس اگر با انگیزه نظارتی انجام شود، خوب است اما به نظر می رسد در حال حاضر تحقیق و تفحص ابزار نظارتی کارآمدی نیست.

سیام(4)**2021**1336
کد N420784