ازبکستان: هیچ برنامه‌ای برای ایجاد پایگاه نظامی جدید آمریکا نداریم

تاشکند شایعات مبنی بر مذاکرات رئیس جمهوری ازبکستان با یکی از فرماندهان ارشد نظامی آمریکا درباره ایجاد یک پایگاه نظامی جدید آمریکا در این کشور را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در چند روز گذشته گزارشی از مذاکرات تاشکند با واشنگتن در خصوص احتمال ایجاد یک پایگاه نظامی جدید آمریکا در ازبکستان در جریان دیدار اسلام کریمف، رئیس جمهوری ازبکستان با لوید آستین، فرمانده یگان مرکزی آمریکا منتشر شده بود.

سفارت آمریکا در تاشکند ضمن تایید این دیدار گفت: آستین و میزبان‌های ازبکش درباره طیف وسیعی از مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای تبادل نظر کردند.

در این گزارش که توسط اوزمترونوم (uzMetronom) منتشر شده حاکی از آن است که تاشکند و واشنگتن درباره احتمال ایجاد یک پایگاه نظامی آمریکایی در شهر جنوبی ترمز نزدیک به مرز با افغانستان مذاکره کرده‌اند.

این درحالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه ازبکستان ضمن رد این گزارش گفت: قوانین ازبکستان میزبانی از هر پایگاه نظامی خارجی در خاک این کشور را رد و اجازه آن را صادر نمی‌کند.

آمریکا به دنبال حملات 11 سپتامبر سال 2001 میلادی یک پایگاه هوایی در ازبکستان در نزدیکی مرز با افغانستان به منظور حمایت از عملیات نظامی علیه طالبان ایجاد کرد.

دولت ازبکستان به دنبال انتقاد آمریکا از روش رسیدگی دولت تاشکند به قیام مسلحانه در شهر انیجان در سال 2005 میلادی و خدشه‌دار شدن روابط میان این دو کشور، این پایگاه هوایی را تعطیل کرد.

انتهای پیام

کد N420689