کره شمالی برگزاری نشست اضطراری سازمان ملل را خواستار شد

سازمان ملل,رزمایش

تهران - ایرنا - گزارش روز شنبه حاکی است کره شمالی خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت رسیدگی به مساله برگزاری رزمایش های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره شد.

به گزارش خبرگزاری کیودو، ˈری تونگ ایلˈ نماینده ویژه کره شمالی در سازمان ملل روز گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی با مطرح کردن این درخواست کشورش افزود: مادامی که آمریکا به رزمایش های نظامی مشترک تهاجمی و تحریک آمیز با کره جنوبی ادامه می دهد، ˈپیونگ یانگˈ نیز به اقدام های تدافعی متوسل خواهد شد.

وی با انتقاد از رزمایش های گسترده آمریکا و کره جنوبی در این شبه جزیره که از زمان توافقنامه ترک مخاصمه دو کره در پی پایان جنگ فیمابین در سال 1953 میلادی برگزار می شود، گفت: تازمانی که شورای امنیت به وظیفه خود در زمینه برقراری صلح و ثبات بین المللی عمل نکند، کره شمالی مجبور است برای دفاع از قلمرو خود تدابیری اتخاذ کند.

کره شمالی پیش از این نیز طی نامه یی به ˈیوجین ریشارد گاساناˈ سفیر رواندا و رییس دوره یی شورای امنیت سازمان ملل، از عملکرد دوگانه این سازمان انتقاد و اعلام کرده بود این سازمان از یکسو رزمایش های نظامی آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره را که موجب بی ثباتی در منطقه می شود، نادیده می گیرد و از سوی دیگر پرتاب آزمایشی موشک های کوتاه برد و با برد متوسط کره شمالی را محکوم می کند.

درخواست نماینده کره شمالی درحالی مطرح شده است که آمریکا و کره جنوبی در نظر دارند یک رزمایش نظامی مشترک در ماه جاری میلادی برگزار کنند.

براساس این گزارش، برگزاری رزمایش های آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره از چالش های اساسی کره شمالی در این شبه جزیره به حساب می آید.

همچنین حضور ارتش آمریکا در کره جنوبی با 28 هزار و 500 نیرو عملا این منطقه را به سمت بی ثباتی و تشنج سوق داده و سبب شده است تا دو کشور کره شمالی و کره جنوبی که از سال 1950 میلادی تاکنون در شرایط نه جنگ نه صلح بسر می برند به مرز یک جنگ فراگیر نزدیک شوند.

آساق 1450**1392
کد N420573