بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی درهند ساخته می شود

هند,انرژی

دهلی نو - ایرنا - دولت هند تصمیم گرفته بزرگترین نیروگاه برق خورشیدی جهان را تاسیس کند.

به گزارش ایرنا، راه اندازی بزرگترین طرح برق خورشیدی درجهان قرار است ابتدا از بخش ˈرواˈ در ایالت ˈمادیاپرادشˈ در مرکز هند آغاز شود.

احداث این نیروگاه برق 700 مگاواتی حدود 40 میلیارد روپیه (هر دلار 60روپیه ارزش دارد) هزینه دربر خواهد داشت و انتظار می رود تولید برق درآن تا سال 2016 آغاز شود.

موضوع تامین انرژی و برق درحال حاضر یکی از معضلات اساسی در هندوستان به شمار می آید و دولت جدید این کشور حل این مساله زیربنایی را در اولویت سیاست های خود قرار داده است.

در برخی ایالت های هند حتی شهرها بزرگ فقط چند ساعت از نعمت برق برخوردارند و قطع مکرر و طولانی مدت برق مشکلات زیادی برای مردم این کشور بوجود آورده است.

این معضل بویژه در فصل گرما و اوج مصرف بیشتر نمایان می شود به گونه ای که در گرمای امسال قطع طولانی مدت برق موجب برگزاری تجمع های اعتراض آمیز حتی در پایتخت هند شد.

از طرفی افزایش آلودگی نیروگاه های فسیلی و افزایش روز افزون تردد خودروها در شهرهای بزرگ از جمله دهلی نو و بمبئی موجب شدت آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن شده به گونه ای که این دو شهر به آلوده ترین شهرهای جهان تبدیل شده اند.

این مساله دولت هندوستان را مصمم کرده طرح های برق خورشیدی و بادی را به طور جدی دنبال کند تا بتواند علاوه بر کاهش وابستگی به خارج برای تامین انرژی ، به کاهش آلودگی هوای شهرهای بزرگ نیز کمک کند.

هندوستان از بزرگترین وارد کنندگان نفت خام در جهان به شمار می آید.این کشور حدود 70 درصد انرژی مورد نیاز خود را از خارج تامین می کند.

در حال حاضر بزرگترین نیروگاه خورشیدی هند با ظرفیت تولید برق 130 مگاوات در بخش نیماچ واقع در ایالت مادیاپرادش راه اندازی شده است.

وزیر انرژی هند هفته گذشته اعلام کرد که کشورش جهت تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدید پذیر اقدامات گوناگونی مانند مشوق های مالی، یارانه ، حذف مالیات و کاهش عوارض گمرکی را به کار گرفته است.

آساق ** 2167 ** 2163 ** 275 **
کد N420123