تکاپویی سیاسی دینی برای مقابله با تروریستهای داعش در عراق

عراق 93,داعش

بغداد - ایرنا - بغداد شاهد شکل گیری تکاپویی تازه است، علمای شیعه و سنی با همراهی سیاستمداران ˈحرکتی نوˈ علیه تروریستهای ˈداعشˈ را شروع کرده اند و در این میان ˈفواد معصومˈ هم در اولین روزهای ریاست جمهوریش تمرکز خود را برای حل این موضوع گذاشته است .

در ماه های اخیر گروه تروریستی داعش با قوانین و مقرراتی که به نام اسلام بر مناطق تحت کنترل خود در سوریه و عراق به اجرا گذاشته، چهره ای خشن و کینه توزانه از این دین الهی به جهانیان عرضه کرده که ضرورت داشت، علما به صحنه بیایند تا برائت اسلام از این گروه را به دنیا ثابت کنند.

فواد معصوم در سه روز گذشته دو دیدار مهم یکی با هیات علمای عراق به ریاست ˈخالد الملاˈ مهم ترین تشکیلات روحانی اهل سنت عراق و دیگری با رییس اداره اوقاف شیعه به ریاست ˈسید صالح الحیدریˈ، انجام داده است .

در این دیدارهای جداگانه طرفین در یک موضوع اصلی توافق کامل داشتند و آن این که داعش چهره اسلام واقعی را در نزد جهان به بدترین شکل به تصویر کشیده و لازم است که یک حرکت عمومی برای مقابله با این پدیده خطرناک شکل بگیرد.

معصوم در دیدار با خالد الملا و هیات همراهش به مسوولیت علما و روحانیون برای مبرا سازی دین اسلام از تصویر غیر واقعی که داعش عرضه کرده ، اشاره کرد و خواستار ایجاد گفتمان دینی بر پایه ˈاعتدالˈ شد و گفت که دین اسلام دین صلح و محبت و عشق است.

خالد الملا نیز در این دیدار نقش روحانیون را در استفاده از منابر برای روشنگری و افشای چهره گروه های تروریستی که به نام دین جنایت می کنند، مهم دانست.

پس از این دیدار، خبر رسید که سید صالح الحیدری رییس اوقاف شیعه و مسوولان این اداره نیز به دیدار فواد معصوم رفته اند.

حیدری در این دیدار از فعالیت های دیوان در ارتباط با حمایت و کمک به مسیحیان آواره گزارشی به رییس جمهوری عراق ارایه کرد و معصوم بر اهمیت و ضرورت ورود علمای دینی برای نشان دادن تصویر واقعی اسلام، تاکید کرد.

وی در این دیدار یک گام به جلو برداشت و علاوه بر ضرورت همکاری علمای سنی و شیعه در برابر اقدامات ضد دینی داعش، گفت: همکاری سیاسیون و علما و رجال دین در مقابله با داعش و تروریسم ضروری است.

وی ایستادگی در برابر تروریست ها را که به دنبال بی اعتبار کردن دین اسلام و بهره برداری نفرت انگیز از آن هستند، خواستار شد.

ادامه تحرکات علما و روحانیون دینی، به دیدار قایم مقام دیوان وقف شیعی عراق، ˈعلی الخطیبˈ با شیخ خالد الملا رییس جماعت علمای عراق در روز جمعه انجامید.

طرفین در این دیدار ضمن بررسی راه های همکاری میان دیوان اوقاف شیعه و هیات علمای عراق، بر توسعه روابط و همکاری های مشترک به صورت وسیع تاکید کردند.

در این دیدار همچنین ضمن بررسی تحولات جاری، به ویژه شرایطی که گروه داعش در استانهای ˈنینواˈ، ˈصلاح الدینˈ و ˈکرکوکˈ ایجاد کرده است، در خصوص آوارگی شیعیان و مسیحیان به صورت جمعی و ارتکاب جنایات بی سابقه داعش در این مناطق، گفت و گو کردند.

طرفین انهدام عبادتگاه ها و مراقد پیامبران را اقدامی نفرت انگیز خوانده و بر ضرورت حمایت از نیروهای مسلح در جنگ علیه نیروهای تروریستی و تکفیری تاکید کردند.

علی الخطیب نیز در این دیدار بر تشکیل یک همایش دینی در تاریخ دوازدهم ماه میلادی جاری با حضور همه رجال دینی از ادیان و طوایف مختلف اسلامی و مسیحی عراقی تاکید کرد.

ابتکار این همایش با سید صالح حیدری رییس ˈدیوان الوقف الشیعیˈ بود و با هدف گفت و گو درباره اموری برگزار می شود که هم اکنون کشور به دنبال هجوم داعش و تکفیری ها به آن مبتلا است.

در این دیدار طرفین تاکید کردند که اسلام دین صلح و محبت و دوستی است و داعش با ارایه تصویری غیر واقعی و خشن از اسلام به این دین الهی ضربه زده است.

آنها همچنین تاکید کردند که علمای اسلامی وظیفه دارند به جهانیان تفهیم کنند که داعش دین اسلام را نمایندگی نمی کند و اقدامات و اعمال آنان هیچ ارتباطی با اسلام ندارد.

در همین دیدار گفته شد که علمای دینی عراق قصد دارند یک همایش بین المللی ادیان نیز برگزار کنند.

شاید بتوان گفت که پس از حدود یک دهه از فعالیت ها و اقدامات گروه های تروریستی که به نام دین جنایت می کنند، این اولین گام های علما و رجال دینی است که آستین هایشان را برای مقابله با گروه های تروریستی و تکفیری و تفکرشان، بالا زده اند و در این میان نقش علمای اهل سنت غیر قابل انکار است.

خاورم**1770**7074**1651
کد N420084