داچیچ: صربستان نمی تواند کشورهای بزرگتر و قویتر از خود را تحریم کند

بحران اوکراین,صربستان

بلگراد- ایرنا- ایویتسا داچیچ معاون اول نخست وزیر و وزیر خارجه صربستان با اشاره به اینکه مذاکرات تنها راه حل پایدار برای بحران در اوکراین است، گفت: صربستان نمی تواند کشور بزرگتر و تواناتر از خود را (روسیه) مورد تحریم قرار بدهد.

به گزارش ایرنا، داچیچ در کنفرانس ماهانه در وزارت امور خارجه صربستان در بلگراد افزود: از تمامی طرفین درگیر و حکومت اوکراین و ولادمیر پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه برای رسیدن به یک راه حل صلح آمیز در مساله اوکراین درخواست می کنم، زیرا وخامت روابط در جهت منافع هیچ کس نیست.

وی با بیان اینکه صربستان حاضر نیست به خاطر این بحران قربانی شود و باید راه درست را برای رفع مساله اوکراین پیدا کرد، گفت: ما بر این باوریم که فقط مذاکرات می تواند راه حل دائمی را برای بحران اوکراین تامین کند. ما نباید در این جنگ شرکت کنیم، ولی بنظر می رسد که برخی این هدف را دنبال می کنند.

داچیچ خاطر نشان کرد: اولویت سیاست خارجی صربستان مربوط به عضویت کشور در اتحادیه اروپا می باشد و این بدان معنی است که صربستان سیاست خارجی و امنیت خود را با بروکسل منطبق کند.

وی تاکید کرد: صربستان از یک طرف دارای روابط خوب با روسیه است، اما از سوی دیگر خواهان تضاد با غرب نیست، زیرا که در این درگیری نمی توان برنده شد. در رابطه با بحران اوکراین فشار های سیاسی بر صربستان زیاد است.

داچیچ با اشاره به اینکه صربستان از اول ژانویه سال آینده میلادی ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را بر عهده می گیرد گفت که این یک امتحان بزرگ برای بلوغ سیاسی کشور خواهد بود.

اروپام**2061** 3404
کد N419949