اعتراف مامور سابق بلک‌واتر به کشتار بی‌دلیل مردم عراق

یکی از پنج مامور امنیتی شرکت خصوصی بلک‌واتر که پس از حادثه کشتار مردم عراق در سال ۲۰۰۷ میلادی بازداشت شده‌اند، گفته است وی هیچ تهدیدی از سوی رهگذران و مردم حاضر در خیابان مشاهده نکرده بود که موجب تیراندازی از سوی او و هم‌قطارانش شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بی.بی.سی به نقل از جرمی ریجوی، کارمند سابق شرکت امنیتی خصوصی بلک‌واتر نوشت که وی هیچ عراقی را که به سوی آنها با اسلحه نشانه رفته باشد مشاهده نکرده و هیچ صدایی ناشی از تیراندازی با اسلحه کلاشنیکف نشنیده است.

جرمی ریجوی همچنین به دادگاه گفته که هنگامی که وی و چهار مامور دیگر بلک‌واتر به سوی مردم تیراندازی کردند، عراقی‌ها برای نجات جان خود به سویی می‌گریختند و هیچ یک از آنها به سوی کاروانی که ماموران بلک‌واتر از آن حفاظت می‌کردند نرفته بودند.

کشتارسال ۲۰۰۷ باعث شد پارلمان عراق مصونیت از تعقیب قانونی شرکت‌های خصوصی خدمات امنیتی را لغو و شرایطی را برای ادامه فعالیت ها آنها تحت مجوز کار معرفی کند.

پس از این واقعه که به مرگ ۱۷ عراقی منجر شد، پنج نفر از ماموران شرکت بلک واتر رسما متهم به ارتکاب قتل شدند.

جرمی ریجوی پس از این واقعه در دادگاه به قتل‌عام و همچون دیگر همکارانش به ۳۰ سال زندان محکوم شد. یکی از این پنج مامور هم به قتل عمد از نوع درجه اول محکوم شد.

در آن زمان، این واقعه باعث بروز خشونت‌هایی گسترده در عراق و به بحث‌هایی درباره نقش شرکت‌های امنیتی خصوصی در عراق که آمریکا به شدت به آنها متکی بود، منجر شد.

شرکت بلک‌واتر که در کارولینای شمالی مستقر است و همچنان به خدمات امنیتی از قبیل محافظت از افراد، نگهبانی از ساختمان‌ها و محلات و کنترل اماکن از طریق دوربین‌های مداربسته ادامه می‌دهد، یکی از اولین شرکت‌های امنیتی خصوصی بود که پس از سرنگونی دولت صدام در عراق آغاز به کار کرد.

این شرکت در عراق نیروهای امنیتی در اختیار دیپلمات‌های آمریکا و دیگر کشورهای جهان قرار می‌داد.

دو سال پس از این واقعه روزنامه نیویورک تایمز از همکاری تنگاتنگ سازمان سیا و بلک واتر پرده برداشت و نوشت بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میلادی همکاری میان سیا و بلک‌واتر به حدی بوده که در مواردی مرزهای اداری میان این بخش دولتی و شرکت خصوصی بلک‌واتر تفکیک ناپذیر بوده است.

انتهای پیام

کد N419774