عباس عراقچی:

حصول توافق نهایی پیش از اتمام تمدید چهار ماهه مذاکرات ممکن است

مذاكرات ايران و گروه 1 5, سيدعباس عراقچي

معاون وزیر امور خارجه کشورمان و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: توافق نهایی میان ایران و گروه ۱+۵ قبل از تمدید مهلت ۴ ماهه مذاکرات ممکن است به این شرط که طرف مقابل حقوق هسته ای ملت ایران را به رسمیت بشناسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه امروز(جمعه) در مورد حاشیه سازی رسانه های غربی مبنی بر فشارهای مجلس ایران بر تیم مذاکره کننده گفت: ما هرگز چنین مسائلی را از مجلس شورای اسلامی ندیده‌ایم و مجلس محترم همواره حامی و پشتیبان ما بوده است و همواره دغدغه حفظ حقوق ملت ایران را دارد همان طور که ما این دغدغه ها را داریم.


معاون وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ارزیابی از آخرین دور مذاکرات برگزار شده در وین گفت: به طور مشخص اراده سیاسی در همه طرف ها برای رسیدن به توافق نهایی وجود دارد و طرف مثابل ما به این نتیجه رسیده است که برای حل و فصل مساله هسته ای ایران هیچ راهی به جز مذاکره نیست.
عراقچی در ادامه افزود: طرف مقابل ایران تمام راه های دیگر به جز مذاکره را امتحان کرده است و می داند که هیچ راهی جز مذاکره پاسخ نمی دهد بنابراین برای رسیدن به نتیجه جدی هستند.
وی تصریح کرد: اختلاف نظرها کماکان گسترده است و از این حیث لازم دیده شد تا مذاکرات تمدید زمان داشته باشد.
معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت: حفظ حقوق هسته ای ملت ایران اولویت نخست است. طرف مقابل باید آمادگی پذیرش این حقوق را داشته باشد که در این صورت وصول توافق بسیار آسان خواهد بود.
معاون وزیر امور خارجه در مورد چشم انداز تیم مذاکره کننده به چهار ماه پیش رو بیان کرد: در شش ماه گذشته پیشرفت های خوبی داشته ایم و می شود بر این اساس به مذاکرات ادامه داد و امید رسیدن به توافق را داشت.
وی همچنین در این باره که آیا احتمالی برای حصول توافق پیش از اتمام 4 ماه وجود دارد، گفت: بله، هر زمان امکان حصول توافق وجود دارد به این شرط که طرف مقابل حقوق هسته ای ملت ایران را به رسمیت بشناسد.

عراقچی هم چنین تاکید کرد: طرف مذاکره کننده با ایران می داند که تیم مذاکره کننده ایران مورد اعتماد و حمایت کامل رهبری و حمایت ملت ایران است که این مساله بر سر میز مذاکره دلگرمی بزرگ ما و پشتوانه روحی و معنوی ما است.
وی تصریح کرد: به اتکا همین حمایت ها است که در مذاکرات حاضر هستیم و آن‌را پیگیری می کنیم.
بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی خانه ملت، عراقچی در ادامه حاشیه سازی های رسانه های غربی مبنی بر فشارهای مجلس ایران بر تیم مذاکره کننده را تنها فضاسازی این رسانه‌ها خواند و گفت: ما هرگز چنین مسائلی را از مجلس شورای اسلامی ندیده ایم و مجلس محترم همواره حامی و پشتیبان ما بوده است و همواره دغدغه حفظ حقوق ملت ایران را دارد همان طور که ما این دغدغه ها را داریم.
معاون وزیر امور خارجه با بیان این که نمایندگان نگران خقوق ملت هستند و باید به این نگرانی پاسخ داده شود، افزود: مجلس و دولت در تعامل هستند تا به درک مشترکی از مسائل برسند تا از این به بعد نیز حمایت مجلس هم چون گذشته پشتیبان تیم مذاکره کننده باشد.
انتهای پیام
کد N419674