جنگ غزه 1.7 میلیارد دلار هزینه روی دست اسرائیل گذاشته است

غزه

روزنامه هآرتس فاش کرد که جنگ اخیر رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه هزینه و خساراتی بالغ بر 1.7 میلیارد دلار برای این رژیم در بر داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، روزنامه عبری زبان هآرتس اعلام کرد: جنگ اسرائیل علیه نوار غزه تا روز چهارشنبه یعنی پس از گذشت 23 روز از آغاز این جنگ هزینه‌ای بالغ بر 1.7 میلیارد دلار برای این رژیم در بر داشته است.

این روزنامه همچنین اشاره کرد که این هزینه شامل هزینه‌های نظامی مستقیم و ادوات جنگی مانند هواپیما، سرباز، سوخت و گلوله نیز می‌شود.

بر اساس این آمار هزینه این جنگ بیش از هزینه عملیات این رژیم در سال 2008 و 2009 بود که در آن سال این رقم به 1.3 میلیارد دلار رسید.

این خسارات همچنین در بخش عمران، بخش خصوصی، تعطیلی کارخانه‌های جنوب اراضی اشغالی ، بخش گردشگری و همچنین تعطیلی کار در حین حمله به شهرهای بزرگ از جمله تل‌آویو، حیفا و القدس بوده است.

چنانچه این هزینه‌ها شامل متوقف شدن پروازهای شرکت‌های هواپیمایی جهانی از و به فرودگاه تل‌آویو بوده است که خسارات بسیاری را بر بخش گردشگری این رژیم وارد کرد.

بر اساس این گزارش تعلیق پروازها به دلیل وخامت اوضاع امنیتی در منطقه بود که در پی صدور بیانیه‌ای از سوی آژانس اروپایی امنیت پروازها و سازمان هواپیمایی مدنی آمریکا صورت گرفت. این خسارات همچنین شامل کاهش تعداد پاسپورت‌ها برای سفر به اراضی اشغالی می‌شود که موجب شده گردشگری داخلی به میزان 80 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد و میزان خسارت‌های صنعت گردشگری این رژیم نیز به بیش از 500 میلیون دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عامی ادگار، رئیس اتحادیه آژانس‌های گردشگری رژیم صهیونیستی اعلام کرد درآمدهای ناشی از گردشگری در فصل تابستان به میزان 30 الی 40 درصد کاهش یافت.

وی افزود که گردشگری در ماه ژوئیه و اوت کاهش یافت و در صورتی که پروازها به اراضی اشغالی متوقف شود این اوضاع وخیم تر از قبل خواهد شد.

یکی از مسئولان در اتحادیه هتل‌های رژیم صهیونیستی نیز اظهار داشت که خسارت در درآمدهای صنعت گردشگری به 644 میلیون دلار در ماه ژوئیه و سپتامبر می‌رسد.

انتهای پیام

کد N419627