نیروهای ارتش در پایتخت پاکستان مستقر شدند

اسلام آباد,تهدید طالبان

اسلام آباد- ایرنا- نیروهای ارتش پاکستان در پی تهدید طالبان به حملات انتقام جویانه علیه دولت و نهادهای امنیتی این کشور، برای مقابله با هرگونه وضعیت غیرمنتظره در شهر ˈاسلام آبادˈ پایتخت پاکستان مستقر شدند.

به گزارش رسانه های پاکستان، روند اعزام نیروهای مسلح ارتش و یگان های مبارزه با تروریسم به مناطق مختلف اسلام آباد امروز آغاز شد و ارتش در کنار پلیس و سایر نهادهای امنیتی دولت فدرال، مسوولیت حفظ آرامش و تامین امنیت پایتخت پاکستان را به عهده خواهد داشت.

وزارت کشور پاکستان نیز اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور از روز 10 مرداد (اول اگوست) به مدت سه ماه در نواحی مختلف اسلام آباد به منظور مقابله با هرگونه توطئه شبه نظامیان برای انجام اقدامات تروریستی مستقر هستند.

دولت پاکستان اخیرا تصمیم گرفت برای مقابله با هرگونه تهدیدهای طالبان و واکنش شبه نظامیان به عملیات نیروهای ارتش علیه تروریست ها در مناطق قبیله ای ˈوزیرستان شمالیˈ در شمال غرب این کشور، مسوولیت تامین امنیت اسلام آباد را به نیروهای ارتش پاکستان واگذار کند.

در پی تشدید حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی پاکستان به کمین تروریست ها و نابودی بسیاری از مواضع آنان در مناطق قبایلی، گروه های تروریستی نیز دولت و ارتش این کشور را به اقدامات تلافی جویانه تهدید کردند و اخیرا نیز ˈشاهد ا... شاهدˈ سخنگوی گروه غیرقانونی تحریک طالبان پاکستان موسوم به (تی تی پی) و گروهک تروریستی ˈاحرار الهندˈ اعلام کردند که شبه نظامیان به مواضع دولت و ارتش در شهرهای مختلف پاکستان حمله خواهند کردند.

براساس این گزارش، بیش از دو هزار نفر از نیروهای ارتش از امروز در مناطق حساس و کلیدی شهر اسلام آباد از جمله منطقه دیپلماتیک، کاخ ریاست جمهوری، نخست وزیری، پارلمان ملی، فرودگاه بین المللی بی نظیر بوتو و سایر تاسیسات مهم دولتی و نظامی مستقر شده اند.

به گزارش منابع خبری، احزاب مخالفت دولت پاکستان نسبت به تصمیم اعزام نیروهای ارتش به اسلام آباد با هدف جلوگیری از تجمعات و راهپیمایی های احزاب مخالف ابراز نگرانی کرده اند، با این حال ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور پاکستان چنین ذهنیتی را رد کرد.

نثار علی خان تاکید کرد: حضور نیروهای ارتش در اسلام آباد براساس مفاد قانون اساسی پاکستان بوده و هدف اصلی از این اقدام نیز وضع تدابیر امنیتی بهتر جهت خنثی کردن توطئه تروریست ها برای هدف قرار دادن شهروندان و مواضع دولت است.

پس از اقدامات اخیر تروریستی در شهر اسلام آباد از جمله حملات انتحاری به دادگاه این شهر، دولت پاکستان تصمیم گرفت گروهی مشترک از نیروهای پلیس و یگان واکنش سریع را برای حفظ فضای صلح و قانون شهر اسلام آباد تشکیل دهد و این نیروها را مسوول گشت روزانه و شبانه در بخش های مختلف اسلام آباد جهت رصد وضعیت امنیتی پایتخت قرار دهد.

استقرار نظامیان پاکستانی در اسلام آباد در حالی صورت گرفت که برخی از جناح مخالف دولت پاکستان به سرپرستی ˈعمران خانˈ رییس حزب تحریک انصاف (حزب حاکم در ایالت خیبرپختونخوا) قصد دارد تا روز 23 مرداد (14 اگوست) همزمان با روز استقلال پاکستان تظاهرات گسترده ای را به سمت اسلام آباد رهبری کند.

همزمان دولت پاکستان نیز برنامه های ویژه ای برای استقبال از روز استقلال این کشور به ویژه روزهای 22 و 23 (13 و 14 اگوست) در شهر اسلام آباد تدارک دیده است.

عمران خان پیشتر گفت که بیش از یک میلیون نفر از هواداران و فعالان سیاسی حزب تحریک انصاف در اعتراض به آنچه وی تقلب در انتخابات عمومی سال 2013 پاکستان خواند، در اسلام آباد راهپیمایی و در مقابل پارلمان ملی تحصن خواهند کرد.

در عین حال وزیر کشور پاکستان نیز اعلام کرد: دولت هیچ تصمیمی برای موافقت با تظاهرات هواداران عمران خان در روز 23 مرداد نگرفته و این اقدام تنها با ارائه درخواست رسمی از سوی مسوولان حزب تحریک انصاف و بررسی آن توسط مقامات دولت اسلام آباد میسر می باشد.

عمران خان در راستای اعتراضات خود به سیاست ها و عملکرد دولت ˈمحمد نواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان، اعلام کرد که یک راهپیمایی گسترده علیه دولت به راه خواهد انداخت و از سوی دیگر علامه ˈمحمد طاهر القادریˈ رییس جنبش مردمی سازمان ˈمنهاج القرآنˈ لاهور پاکستان نیز تهدید کرده است که با ایجاد آنچه وی از آن به عنوان ˈانقلابˈ نام برد، دولت کنونی را ساقط خواهد کرد.

عمران خان، حزب مسلم لیگ شاخه نواز را که حزب حاکم در پاکستان است، به تقلب در انتخابات پارلمانی سال گذشته متهم کرده است. دولت این اتهامات را تکذیب می کند و اصرار دارد که حزب مسلم لیگ شاخه نواز هیچ نقشی در برگزاری انتخابات سال گذشته نداشته و ستاد انتخابات و دستگاه قضایی کشور مسوول برگزاری انتخابات بوده اند.

آساق*ط*ا.ر*1723**2017
کد N419572