سرقت اسرار نظامی سامانه گنبد آهنین اسرائیل

اسراييل

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منابع اسرائیلی فاش کردند که اسرار نظامی اسراییل از دو شرکت نظامی- امنیتی اسرائیلی توسط هکرها ربوده شده است. این دو شرکت اسرائیلی سیستم دفاعی گنبد آهنین را طراحی کرده‌اند.

این در حالی است که این دو شرکت اسراییلی نقض حریم امنیتی سیستم محرمانه خود را انکار می‌کنند.

با این همه گروهی که برای اولین بار عملیات سرقت اطلاعات را ردیابی کرده گزارش امنیتی در اختیار دارد را که نشان می دهد صدها فایل و پرونده کپی شده‌اند.

بی.بی.سی نیز شواهدی را به دست آورده که به نظر می رسد این اسناد که در یک دوره یک ماهه سرقت شده‌اند با موشک های پیکان ۳، پهپادها و راکت‌های بالستیک ارتباط دارند.

شرکت "سایبر انجنیر سرویسز" فعالیت هکرها را در طول هشت ماه بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ دنبال کرده است.

گزارش این شرکت اطلاعاتی که هکرها آن را سرقت کرده‌اند حاکی از آن است که آن‌ها به دنبال جزییات امنیتی- اطلاعاتی سپر گنبد آهنین بوده‌اند.

سپر گنبد آهنین، سیستم دفاع ضد موشکی پیچیده‌ای است که می تواند راکت و حتی گلوله‌های توپ‌ شلیک شده را ردیابی و منهدم کند.

این تکنولوژی به دلیل جلوگیری از کشته شدن بسیاری از اسراییلی‌ها در طول جنگ با نیروهای مقاومت به ویژه در غزه، اعتبار زیادی پیدا کرده است.

گزارش شرکت سایبر انجنیر سرویسز که در سال ۲۰۱۳ تهیه شده است همچنین نشان می دهد، سرقت اطلاعاتی با ابزار بسیار پیچیده‌ای انجام شده که با ابزارهای مورد استفاده هکرهای چینی در نفوذ به شرکت‌های صنایع دفاعی آمریکا مشابهت دارد.

دولت چین هرگونه دست داشتن در این حملات سایبری را انکار کرده است. اما گزارش شرکت سایبر انجنیرز حاکی از آن است که اطلاعات جمع آوری شده نشان می دهد به احتمال بسیار قوی عاملان این حمله سایبر از چین هستند.

بر اساس این گزارش، نتیجه فوق به دنبال نظارت بر شبکه‌های هک شده و موقعیت آی پی یا نشانی اینترنتی که اطلاعات از آن استخراج شده به دست آمده است.

شرکت سایبر انجنیر سرویسز در مریلند مستقر است و اطلاعات سرقت شده از دو پیمان کار اصلی دفاعی اسراییل را ردیابی کرده است.

یکی از سخنگویان شرکت صنایع هوایی اسراییل ابتدا در گفتگویی تایید کرده بود که سرقت اطلاعاتی انجام شده و این موضوع به مقام های مسئول گزارش شده است.

اما این شرکت سپس گفت، اطلاعات گزارش شده درباره درز اطلاعات حساس غلط است و تنها "شبکه غیرنظامی و غیرمحرمانه" این شرکت هدف قرار گرفته است.

یک سخنگوی شرکت سیستم های دفاعی پیشرفته رافائل که شرکت دوم اسراییلی است گفته است، چنین حمله‌ای را به یاد نمی آورد.

این در حالی است که بر اساس گزارشی که بی بی سی به آن دسترسی پیدا کرده اطلاعات حساس هم از شرکت صنایع هوایی اسراییل و هم از شرکت رافائل سرقت شده و هکرها توانسته‌اند نرم افزارهای امنیتی این دو شرکت را غیرفعال کرده و اطلاعات شناسایی از جمله رمزهای عبور را نیز به دست بیاورند.

دراین گزارش همچنین آمده است: چندین گیگابایت اطلاعات دزدیده شده که شامل برخی اسناد فنی مرتبط با نهاد دولتی ترافیک هوایی آمریکا نیز است.

آمریکا که با این شرکت‌های اسراییلی برای تولید موشک پیکان 3 همکاری می‌کند می‌خواهد در تولید نمونه‌های بعدی تکنولوژی سپر گنبد آهنین نیز همکاری داشته باشد.

در همین حال گزارش سایبر انجنیر سرویسز به یک شرکت سوم اسراییلی به نام "الاسرا" اشاره می‌کند که در آمریکا ریشه گرفته و در حال حاضر یکی از تامین کنندگان اصلی برای ارتش اسراییل است.

الاسرا که در پروژه گنبد آهنین مشارکت ندارد به شکل جدی هدف حمله هکرها قرار گرفته و اطلاعات موجود در پوشه‌های مربوط به ویژگی‌های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین سرقت شده است. در عین حال ایمیل ها متعلق به مدیر اجرایی و مدیران ارشد این شرکت نیز در کنار رمزهای عبور آنها دزدیده شده است.

الاسرا هنوز در مورد این مساله اظهارنظر نکرده است.

انتهای پیام

کد N419563