امام جماعت بزرگترین مسجد سینک‌یانگ چین ترور شد

چين

سه مهاجم اهل اویغور امام جماعت بزگترین مسجد منطقه سینک یانگ را ترور کردند.

به گزارش خبرگزارش دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی مالای میل آنلاین، دولت سینک یانگ در وب سایت خبری رسمی خود اعلام کرد: این سه مهاجم پس از نماز صبح روز چهارشنبه به "جمعه طاهر"، امام جماعت مسجد عیدگاه حمله کرده و وی را به قتل رساندند. مسجد بزرگ "عیدگاه" در شهر کاشغر سینک یانگ قرار دارد.

دولت سینک یانگ در ادامه افزود: دو تن از مهاجمان در پی تیراندازی پلیس کشته شده و نفر سوم آنها بازداشت شده است. این سه تن تحت تاثیر نقشه و افکار افراط گرایانه مذهبی برای ارتقای جایگاه قومی خود قرار داشتند.

جمعه طاهر یکی از اشخاص مناقشه آمیز در میان مردم اویغور بود. در سال 2009 میلادی وی با سرکوب شورش‌های مرگبار در اویرومغی، مرکز سینک یانگ از دولت پکن حمایت کرد.

سخنگوی کنگره گروه تبعیدی "جهان اویغور" گفت: جمعه طاهر به خاطر همکاری با دولت پکن و کمک به آنها برای نظارت بر فعالیت‌های مذهبی مردم اویغور بسیار مشهور بود.

وی افزود: ‌مردم اویغور گمان می‌کردند که او روابط ویژه‌ای با وزارت امنیت عمومی چین داشته است.

سینک یانگ، که محل سکونت مردم اویغور است، سالهاست که با ناآرامی دست و پنجه نرم کرده و دولت پکن جدایی طلبان را که خواستار ایجاد دولتی مستقل موسوم به "ترکستان شرقی" هستند، مقصر این ناآرامی‌ها می‌داند.

گروه‌های تبعید شده اویغور و فعالان حقوق بشر می‌گویند: سیاست‌های سرکوب گرانه دولت پکن در سینک یانگ باعث تحریک این ناآرامی‌ها شده است؛ ادعایی که چین آنرا رد می‌کند.

انتهای پیام

کد N419468