انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در خارج از کشور آغاز شد

انتخابات,تركيه,رياست جمهوري

نخستین انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در خارج از این کشور آغاز شد و ترکیه‌ای‌های مهاجر که در خارج از کشور زندگی می‌کنند رای خود را به صندوق‌های رای انداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه تودی زمان، این نخستین بار است که ترکیه‌ای‌های مهاجر از کشورهایی که در آن ساکن هستند برای انتخاب رئیس جمهور خود پای صندوق رای می‌روند.

حدود 2.8 میلیون ترکیه‌ای مهاجر در 54 کشور در سراسر جهان برای شرکت در این انتخابات واجد شرایط هستند اما بر اساس گزارش کمیته عالی انتخابات تا کنون تنها حدود 250 هزار تن از آنها برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

این انتخابات در آلمان، استرالیا، کانادا، روسیه ، چین و چند کشور دیگر جهان روز پنج شنبه آغاز شده و تا سوم اوت سال جاری میلادی ادامه می‌یابد. انتخابات مذکور در سفارتخانه‌ها، کنسولگری‌ها و دیگر نهادهای دیپلماتیک ترکیه در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه قوی ترین نامزد این انتخابات محسوب می‌شود که قرار است 10 اوت سال جاری میلادی در داخل ترکیه آغاز شود.

اکمل الدین احسان اوغلو، نامزد مشترک احزاب مخالف و رئیس سابق سازمان همکاری اسلامی و همچنین صلاح الدین دمیرتاش، سیاست مدار کرد، دیگر نامزدهای این انتخابات هستند. پیشتر رئیس جمهور ترکیه از طریق پارلمان انتخاب می‌شد.

این در حالی است که نمایندگان پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در چند روز آتی به ترکیه سفر خواهند کرد تا ناظر انتخابات قریب الوقوع ترکیه باشند و رهبری هیئت ناظران موقت این سازمان را به عهده گیرند.

هیئت سازمان امنیت و همکاری اروپا که شامل بیش از 20 تن از نمایندگان پارلمانی از 15 کشور عضو این سازمان هستند، تحت رهبری آسا لیندستان، رئیس کمیته عمومی مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا قرار دارد.

الکنیت آبرامامیکین، هماهنگ کننده ویژه این هیئت در بیانیه‌ای گفت: این رای گیری نقطه عطفی در تاریخ ترکیه است چرا که مردم این کشور نخستین بار است که از طریق انتخابات رئیس جمهور خود را انتخاب می‌کنند. ما امیدواریم که این مسئله نشان دهنده پیروی ترکیه از تعهدات دموکراتیک باشد که باید نه تنها در طول دوران انتخابات بلکه در ماه‌ها و سالهای آتی مورد احترام قرار گیرد. تقویت دموکراسی در ترکیه تاثیر مثبتی نیز بر کل منطقه خواهد گذاشت.

در ادامه این بیانیه آمده است: اعضای این هیئت به مراکز انتخاباتی در مناطق مختلف ترکیه می‌روند و از نزدیک با ناظران دائمی دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا برای موسسات دموکراتیک و هیئت نظارت محدود انتخاباتی همکاری خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N419331