دیلی بیست بررسی کرد؛

چرا نمایندگان جناح چپ کنگره امریکا از رژیم صهیونیستی حتی انتقاد هم نمی کنند

آمریکا اروپا

پایگاه دیلی بیست طی گزارشی بقلم تیم مک می نویسد، برغم اعتراض شدید مردمی به عملیات تهاجمی اسرائیل علیه غزه اعضای جناج چپ کنگره امریکا از عملیات تهاجمی ممتد اسرائیل علیه غزه انتقاد نمی کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در ادامه این مطلب آمده است که اکثر قشر حامی جناح چپ در امریکا منتقد سیاستهای اسرائیل به ویژه از زمان شروع حملات رژیم صهیونیستی در غزه هستند. اما در راهروهای کنگره حتی دموکراتهای ترقی خواهی که در بین فعالان عامه مردم محبوبیت دارند، از هر گونه انتقادی نسبت به اسراییل خودداری می کنند.

نظر سنجی موسسه پیو که روز دوشنبه منتشر شد، نشان می دهد که شمار قابل توجه ای از دموکراتهای سراسر امریکا (35 درصد و از بین لیبرالها 44 درصد)بر این باورند که اسرائیل برای مقابله با حماس  بسیار فراتر از حد لازم عمل کرده است. در ضمن 47 درصد از رای دهندگان دموکرات به موسسه نظر سنجی گالوپ اظهار داشتند که عملیات اسرائیل طی درگیری اخیر در غزه غیر موجه می باشد. و 31 درصد از دموکراتها نیز این عملیات را موجه می دانند.

اما در کنگره امریکا به سختی می توان نماینده ای را پیدا کرده که توجه ای به نظر رای دهندگان دموکرات داشته باشد. اگر از نمایندگان دموکرات سوالی در مورد عملیات رژیم صهیونیستی در غزه بشود یا عکس العمل تندی از خود بروز می دهند و یا اظهارتی کلی و بدون وارد شدن به جزئیات در حمایت از اسرائیل ارائه می دهند. بطوریکه هر سوالی از این نمایندگان در مورد اسرائیل جو مصاحبه را تبدیل به جوی خصمانه  می کند.

کیت الیسون نماینده دمکرات مسلمان کنگره، در مصاحبه با خبرنگار دیلی بیست در رابطه با سوال مربوط به تهاجم اسرائیل به غزه با عصبانیت گفت، "من یک سیاستمدارم و افراد متعدد و گوناگونی به من رای داده اند. چرا باید فقط به خاطر اینکه شما گزارشی تهیه کنید، رای دهنده ای را از دست بدهم؟"  این درحالی است که الیسون، نمایند دموکرات اولین آمریکایی مسلمانی است که نماینده گنگره شده است.

سناتور برنی ساندرز، که محبوبیت زیادی در بین رای دهندگان جناح چپ دارد و به عنوان یک سوسیالیست دموکرات معروف است، نیز در مقابل سوال خبرنگار دیلی بیست در رابطه با حمله اسرائیل به غزه با لحنی خشمگین به خبرنگار مزبور گفت، توجه من به مسائل دیگر متمرکز شده است نه مسئله خاورمیانه.

سندی لیوین نماینده دموکرات دیگری نیز در مقابل سوال خبرنگار دیلی بیست گفت، من باید در  جلسه ملاقاتی حضور یابم و وقت گفتگو در این رابطه را ندارم. این درحالی است که وی با خبرنگاران دیگری که در مورد مسائلی غیر از درگیری خاورمیانه سوال می کردند به گفتگو پرداخت. نماینده دموکرات آریزونا نیز در این رابطه بطور مختصر گفت که از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت می کند.

این گزارش می افزاید، تا کنون هیچ انتقادی از کنگره در مورد عملیات اسرائیل در غزه شنیده نشده است. و دو هفته پیش نیز بعد از اینکه اسرائیل اعلام کرد که عملیات تهاجم خود علیه غزه را شروع کرده، سنای امریکا با تصویب قطعنامه ای از حق اسرائیل در دفاع از خود حمایت کرد و از حماس خواست که حملات خود علیه اسرائیل را متوقف کند.

این مقاله می افزاید همانطور که اظهارات الیسون نشان می دهد، نمایندگان کنگره نگران از دست دادن رای دهندگان یهودی خود در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر هستند.

کوین مارتین، رئیس گروه ضد جنگ "اقدام صلح"می گوید، امیدی به کنگره نیست و امیدی نیست که کنکره و یا دولت کاری در این رابطه انجام دهد. به همین دلیل اکنون گروههای صلح بجای تلاش برای تاثیرگذاری بر کنگره و سیاستهای دولت در قبال اسرائیل،  فعالیت خود را بر حرکت بی دی اس (حرکت تحریم و قطع روابط تجاری با اسرائیل) متمرکز کرده اند.